banner39

Kayıp Rus uçağına ulaşılamadı

Endonezya’nın başkenti Jakarta'dan havalandıktan sonra 50 yolcusu ile kaybolan Rus uçağına hala ulaşılamadı.

Asya 10.05.2012, 01:59 10.05.2012, 09:29
Kayıp Rus uçağına ulaşılamadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Endonezya’nın başkenti Jakarta havalimanından ayrıldıktan 20 dakika sonra kuleyle irtibatı kesilen Rus yolcu uçağı Sukhoi-Superjet-100’den haber alınamıyor. 8’i Rusya vatandaşı toplam 50 yolcusu bulunan uçağın tanıtım uçuşu yapmak için havalandığı kaydedildi.

Görgü tanıkları uçağın alçaktan uçtuğunu gördüklerini, ancak düştüğüne dair güçlü bir ses duymadıklarını söyledi. MSİ 11:30’da kaybolan uçağın dört saatlik yakıtı bulunduğu belirtiliyor. Bölgeye Rusya’dan giden ekiplerle birlikte arama kurtarma çalışmaları sürerken, yoğun sis ve yağmurun uçağa ulaşmaya engel olduğu gelen bilgiler arasında.

Kule görevlisi kendilerinden pilotun 6000 feete iniş için izin istediğini, radarda uçağın sağ yöne doğru ilerlemeye başladığını ancak kısa bir süre sonra da radardan kaybolduğunu söyledi. Rus basınında yer alan bilgilere göre uçak havalimanından 60 kilometre uzakta dağlık alanda kayboldu.

Endonezya makamları uçağın kaçırılmış ya da düşmüş olabileceği ihtimalleri üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Uzun süredir uçaktan haber alınamamasına dikkat çeken Rus uzmanlara göre kaçırılmış olma ihtimali mümkün değil.

SSJ-100 yolcu uçaklarından iki adedi, Asya ülkeleri tanıtım turu kapsamında Jakarta havalimanına gelmişti. Mianmar, Pakistan ve Kazakistan’da tanıtım yapan ekip, Enonezya’dan sonra Laos ve Vietnem’a da gidecekti.

Sukhomi uçak üretim şirketi tarafından 2008’de ilk üretimi yapılan Superjet-100’ler orta büyüklükte yolcu uçakları olarak biliniyor. Rusya, 75-95 yolcu kapasitesi olan yeni yolcu uçakları ile Boeing ve Airbus’ın etkin olduğu pazara girmeye çalışıyor.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?