banner39

Kayıp uçağa ait parçalar Mozambik'te bulundu

İki yıl önce kaybolan Malezya uçağının parçalarının Mozambik'te bulundu.

Asya 03.03.2016, 14:45 03.03.2016, 14:51
Kayıp uçağa ait parçalar Mozambik'te bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Malezya Havayolları'nın iki yıl önce kaybolan Boeing 777 uçağına ait olduğu tahmin edilen parçalar, Mozambik kıyılarında bulundu.

Parça, Afrika kıtası ile Madagaskar adasını ayıran Mozambik Kanalı kıyısında tespit edildi. Malezya, Avustralya ve ABD’li uzmanlara göre, parçanın kayıp Boeing 777 uçağına ait olması ihtimali oldukça yüksek.

Yapılacak incelemenin ve parça numaralarının karşılaştırılmasının ardından Malezyalı ve Avustralyalı yetkililerin bir açıklama yapılması bekleniyor.

MART 2014'TE KAYBOLDU

Mart 2014'te meydana gelen olayda, Malezya Havayolları'na ait MH370 sefer sayılı uçak, kalkıştan yaklaşık iki saat sonra 239 yolcu ve mürettebatla radardan kaybolmuştu. Uzun süre gerçekleştirilen arama çalışmalarında uçağın parçaları bulunamamıştı.

PUTİN ŞÜPHESİ

İngiltere merkezli “Bellingcat” adlı sivil araştırma platformu Ukrayna’da Rus yapımı füzeyle vurulan Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı yolcu uçağının düşürülmesi olayında Putin'i suçlamıştı.

Raporda sosyal medyadaki paylaşımlara, uydu fotoğraflarına ve görüntülere dayanılarak BUK füze sisteminin izi sürülüyor. Rapor, BUK 3×2 adlı fırlatma sisteminin Rusya’daki Kursk askeri üssünden Ukrayna sınırı yakınındaki Milerovo’ya kadar 53. Uçaksavar Füze Tugayı’na bağlı bir konvoyla hareketini belgeliyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?