Kayıp uçak bulunamadıkça spekülasyonlar artıyor

Malezya havayollarına ait kayıp yolcu uçağını bulmaya dair umutlar gittikçe tükeniyor, uçak bir aydan uzun süredir kayıp ve karakutunun bataryasının artık bittiği düşünülüyor. Rus istihbaratını kaynak aldıklarını öne süren bazı Rus gazeteleri ise uçağın Afğanistan'da olduğunu iddia etti

Kayıp uçak bulunamadıkça spekülasyonlar artıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken 239 kişi ile 8 Mart Cumartesi günü ortadan kaybolan Malezya Havayollarına ait MH370 sefer sayılı kayıp yolcu uçağı dün itibariyle ikinci ayına girdi.

Güney Hint Okyanusu’nda devam eden arama çalışmalarına liderlik yapan eski Avustralya Hava Kuvvetleri Komutanı Angus Houston, Avustralya gemisi Okyanus Kalkanının 2 sinyal daha aldığını belirtti.

Yeni gelişmeler doğrultusunda arama alanının sinyallerin alındığı bölgeye kaydırıldığını ifade eden Houston, arama çalışmalarının 75 bin metrekarelik alana düşürüldüğünü kaydetti.

Kayıp Malezya uçağını doğru alanda aradıklarından emin olduğunu vurgulayan Houston, "Doğru alanda aradığımızı düşünüyorum fakat birileri gözleriyle enkazı görene kadar hiçbir şeyi onaylamak için hazır değilim’’ dedi.

Okyanus Kalkanı'nın daha fazla sinyal alması durumunda sinyalin kaynağını belirleyebileceğine dikkati çeken Houston, arama alanının daraltılmasının ardından birkaç gün içinde uçağa ilişkin gelişme yaşanabileceğini bildirdi.

ARAMA ÇALIŞMALARININ MALİYETİ

Kayıp uçağı bulma ümitleri tükenirken, arama çalışmalarının maliyeti gittikçe artıyor.

Uluslararası hava ve deniz filolarının arama-kurtarma çalışmalarını sürdürebilmeleri için her gün Hint Okyanusu’nda milyonlarca dolar harcama yapılıyor.

Operasyonun büyük bir kısmında personel, ekipman ve uzmanlık kaynaklarını seferber ederek arama çalışmalarına katılan onlarca ülkenin her biri operasyonlarının maliyetini kendisi karşıladı ve bunların dökümünü yapmayı da reddetti.

Yetkililer 239 yolcusuyla birlikte sırra kadem basan bir uçağın söz konusu olduğu bir durumda paradan konuşmanın “katı yüreklilik” olacağı konusunda ortak bir tavır sergileyerek maliyet konusunu geri plana ittiler.

Ancak analistler, pek çok hükümetin çok kısa bir süre zarfında “arama çalışmalarının korkunç maliyetini üstlenmeye devam etmeli mi?” sorusuyla karşı karşıya kalacağı yorumunu yapıyor.

UMUTLAR TÜKENİYOR MU?

Çin’den yapılan açıklamada arama çalışmalarına katılan uçakların muhtemel kara kutu sinyallerinin alındığı bölgede okyanus üzerinde yüzen bazı parçalar tespit ettiği duyuruldu. Parçaların kayıp uçak ile ilgisinin olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Uzmanlar daha önce birçok defa uçuşu kaydeden kara kutunun bir aylık güç kaynağına sahip olduğuna dikkat çekilmişti. Dün itibariyle birinci ayını dolduran uçaktan umutlar yavaş yavaş kesilse de arama çalışmaları sürdürülüyor.

Ayrıca Avustralya devriye uçaklarının, Hint Okyanusu'nun güneyinde, Avustralya'nın batısındaki deniz yüzeyinde 75 bin kilometrekarelik alanda birçok cismi fark ettiği açıklandı.

İçinde 154 Çin vatandaşı dahil 227 yolcu ve 12 mürettebat bulunan uçakla yaklaşık 2 saat sonra uçakla iletişim kopmuştu.

RUS İSTİHBARATI: UÇAK BULUNDU, YOLCULAR AFGANİSTAN'DA!

Rusya'nın Sesi radyosunun haberine göre, Rusya istihbarat servisinden yetki sahibi bir kaynak, 'Moskovskiy Komsomolets' gazetesine demecinde, Malezya Havayolları'na ait Boeing 777 tipi yolcu uçağının ''Hiç'' lakaplı bir adam tarafından kaçırıldığını iddia etti. Diğer bazı ülkelerin istihbaratlarının da aynı görüşte olduğunu belirtti.

Radyonun haberinde, adının açıklanmasını istemeyen aynı kaynak, Boeing pilotlarını, içinde toplam 239 kişinin bulunduğu Malezya Havayoları şirketine ait MH-370 sefer sayılı uçağı kaçırmaya zorlayan kişinin adının Hiç (lakap) olduğunu, suç ortakları hakkında henüz hiçbir şey bilinmediğini iddia etti. Söz konusu kaynak, "Boeing-777'de bulunan 20 Asyalı özel uzmanın mart ayında Pakistan'daki yeraltı sığınaklardan birine götürüldü. Uzman rehineler arasında bir Japon var. Uçak yolcuları hali hazırda sağ salim ve Afganistan'ın Kandahar şehrinin güneydoğusunda dağlık bir bölgede bulunuyorlar. Bazı ülkelerin istihbaratları da aynı görüşte.'' dedi.

Uçağın kaçırıldığına yönelik iddialar daha önce de gündeme gelmiş ve uçağın İran'da olabileceği ileri sürülmüştü.
Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2014, 17:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35