Kayıp uçak hâlâ aranıyor!

Malezya havayollarına ait olan ve yolcularıyla birlikte 11 günden bu yana kayıp olan uçağı arama çalışmaları devam ediyor, çalışmaların 23 ülkeyi kapsayan devasa bir alanda yürütüldüğü ifade edildi

Kayıp uçak hâlâ aranıyor!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Malezya havayollarına ait olan ve 8 Mart tarihinden bu yana kaybolan uçağı arama çalışmaları çok geniş bir alanda devam edecek. Uçağa dair herhangi bir iz veya kalıntı bulunamaması kaybolmanın arkasında birçok şey olabileceğini gündeme getiriyor. Gündeme gelen birçok senaryo, uçak bulunamadığı sürece gerçek kabul edilmeye başlanıyor. Yetkililer eldeki veriler ışığında uçağın kaçırıldığı, sonrasında da denize düştüğü ihtimali üzerinde duruyor.

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'e giderken 8 Mart'ta kaybolan Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağında, iletişim sistemlerinden birinin devre dışı kalmasından sonra alınan son konuşmaların da herhangi bir sorunun olmadığı yönünde olduğu bildirildi.

Savunma Bakanı Hişammuddin Hüseyin, Uçak ve Haberleşme Adresleme ve Raporlama Sistemi ile iletişimin kesilmesinin ardından kontrol kulesi ile kokpit arasında yapılan son görüşmedeki sözlerin ''Pekala, iyi geceler'' olduğunu belirtti.

Çok karışık olan soruşturmanın uluslararası çabalarla devam ettiğini dile getiren Hüseyin, uçağın son hareketlerinin tespiti amacıyla toplanacak radar ve uydu verilerinin arama bölgesini daraltarak soruşturma için daha uygulanabilir bir alan yaratacağını kaydetti.

Öte yandan kontrol kulesi ile yapılan son görüşmenin pilot mu veya yardımcı pilot ile mi yapıldığı ise cevap bulamayan sorulardan

Araştırmacılar, uçaktaki birilerinin, uçak havalanmasından yaklaşık 40 dakika sonra iki iletişim sistemlerinden birini devre dışı bıraktığını, yaklaşık 14 dakika sonra uçakların ticari veri sistemi olan uydu alıcı- erici sisteminin hizmet dışı bıraktığını belirtiyor.

Boeing 777 yolcu uçağının 8 Mart'ta Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'in başkenti Pekin'e gitmek üzere 227 yolcusu ve 12 kişilik mürettebatla havalandıktan kısa bir süre sonra kaybolmasından bu yana çeşitli iddialar ortaya atılıyor. Kaybolmadan önce son kez Güney Çin Denizi üzerinde görülen uçağın, batıda Malakka Boğazı'na doğru rotasını değiştirdiği ileri sürülmüştü. 

ARAMA ÇOK GENİŞ BİR ALANDA DEVAM EDECEK

Kayıp uçağı arama çalışmalar, toplam 23 ülkeyi kapsayan devasa bir alanda devam edeceği belirtildi. Uçağın, kalkış noktası ve planlanan varış noktası arasındaki bölgenin kuzey-güney hattı da dikkate alınarak arama faaliyetleri kapsamına alınacak.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 12:59
banner53
YORUM EKLE

banner39