banner15

Kazak lider halkını ulusal para için yatırıma çağırdı

Kazakistan lideri Nazarbayev, vatandaşlarını ulusal paraları olan Tenge'ye yatırmaları çağrısı yaptı

Kazak lider halkını ulusal para için yatırıma çağırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Milli Banka Başkanı Daniyar Akishev’i kabulü sırasında vatandaşları paralarına Tenge’de yatırmaya çağırdı.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı medya hizmeti tarafından servis edilen haberde Daniyar Akishev, Devlet başkanına Milli bankanın faaliyetleri ve ülkedeki mali piyasanın durumu hakkında bilgi verdi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, halkın ellerindeki döviz varlıklarını ulusal para olan Tenge’ye yatırmasının ülke için yararlı olduğunu vurguladı. Nazarbayev, "ülkenin milli parası ile yapılan işlemlerde faiz oranlarının dövizli işlemlere göre daha yüksek olduğunu, alışverişlerin milli para üzerinden verildiğini maaşların da bu şekilde ödendiğini" söyledi.

Nursultan Nazarbayev, "Ülkede şu an itibariyle tüketim mallarının fiyatlarında istikrara ulaşıldı. Bu nedenle insanlarımızın varlıklarını ulusal para biriminde yatırmaları çok önemlidir” dedi.

Kazakistan Milli Bankası Başkanı Daniyar Akishev döviz piyasasında durumun bu yılın Mart ayında istikrara kavuştuğunu açıkladı.

Akishev, "Bizim ticaret ortaklığımız olan ülkelerde petrol fiyatları ve döviz kurları esas göstergeler istikrara kavuştu. Bu koşullar altında, Şubat ayından başlayarak Tenge güçlenmeye başladı. Bu eğilim bu ayda da devam ediyor. Biz Milli paramızın değerindeki değişimlerin azaldığını ve Tengenin yüzde 1,6 oranında güçlenmesini umuyoruz”dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 12:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48