Kazak muhalefeti uyardı: Hile olursa...

Kazakistan muhalefeti, milletvekili seçimlerine hile karıştırılması durumunda sokağa dökülecek

Kazak muhalefeti uyardı: Hile olursa...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kazakistan Ulusal Sosyal Demokrat Parti Başkanı Jarmahan Tuyakbay, 15 Ocak’ta yapılacak milletvekili seçimlerine hile karıştırılması durumunda sokağa döküleceklerini söyledi.

Tuyakbay partililerle Almatı’da düzenlediği basın toplantısında, seçime hile karıştırılmaması konusunda iktidarı uyardı. Seçime son kez katılacaklarını, halkın verdiği oyların çalınması durumunda ise meydanlara çıkacaklarını kaydeden Tuyakbay, bundan sonra yapılacak seçimlere ise katılmayacaklarını belirtti.

Seçim sonuçlarının resmen açıklanacağı 17 Ocak günü için Merkez Seçim Kurulu’na Kazakistan genelinde miting yapmak için başvuruda bulunduklarını kaydeden Parti Başkanı Tuyakbay, kanunlarda belirtilen protesto haklarını istedikleri yerde istedikleri şekilde kullanacaklarını dile getirdi.

Kazakistan meclisi için yapılacak milletvekili seçimlerinde 107 milletvekili seçilecek. Uzmanlar, seçim yarışına katılacak 7 parti içerisinde yapılan anketlerde hali hazırda iktidar olan Nur Otan Partisi’nin kazanacağına kesin gözüyle bakıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 14:45
YORUM EKLE

banner39