banner39

Kazakistan 2025'te ana dile geçiyor

Kazakistan 2025 yılına kadar tamamen Kazak dilini kullanmayı hedefliyor.

Asya 21.10.2013, 23:27 21.10.2013, 23:27
Kazakistan 2025'te ana dile geçiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, partisi Nur Otan’ın olağan 15. Genel Kurulu’nda konuştu. Nazarbayev strateji kalkınma planı kapsamında Kazak dilinin, devletin resmi dili olarak 2025 yılına kadar ülke genelinde kullanılır hale geleceğini söyledi.

İş ve resmi yazışmaların Kazakçaya dönüştüğünü hatırlatan Kazak lider, hedeflenen yıllar içinde tüm eğitimin de Kazakça olacağının altını çizdi. Kazakistan’da iki dilin mevcut oldğunu anımsatan Nazarbayev, Rusça ağırlıklı konuşulan bölgelerde ise yine konuşma dili olarak Rusça’nın korunacağını da belirtti.

Kazak nesillerin en az 3 dil öğrenmesini isteyen Nazarbayev, bireylerin dil bilgilerin ülkenin kalkınmasında öncü olduğunu belirtti. Nazarbayev, bir vatandaşın başta Kazakça, Rusça, İnglizce ve gerekirse Çin dilini bilmesi gerektiğine değindi. Kazakistan’ın coğrafi konumu olarak Rusya ve Çin gibi büyük devletlere komşu olduğunu hatırlatarak bu ülkelerin dilin bilmesini önemini anlattı.

Kazakistan 2025 yılına kadar ki stratejik kalkınma planın başında ana dilin geliştirilmesi ve uygulanması olarak kabul edilmişti. Bununla birlikte Kazakistan latin alfabesine geçişini de hedeflemekte.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?