banner39

Kazakistan Baykonur'unu istiyor

Kazakistan Rusya’ya kiraladdığı Baykonur uzay üssünü kendi yönetmek istiyor.

Asya 11.12.2012, 01:55 11.12.2012, 01:55
Kazakistan Baykonur'unu istiyor

Murat Hayati / Dünya Bülteni 

“Kazkosmos” Kazakistan Ulusal Uzay Kurumu Başkanı Talgat Musabayev, Kazakistan ile Rusya hükümetleri arasında Baykonur uzay üssünün yetkilerin Kazakistan tarafına aktarılması görüşmesi yapıldığını açıkladı.

Kazakistan parlamentosu alt kanadı Macilis’te açıklamada bulunan Musabayev, söz konusu Baykonur üssün 1994 yılında Rusya tarafına kiralandığını hatırlatarak, Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in talimatı ile uzay üssü için yeniden kapmsalı anlaşma hazırlandığını söyledi.

Musabayev, Rusya’ya olan kiralık üsülü hemen durdurma kararından uzak olduğunu, ancak  kısmen ve aşamalı olarak sürdürmeyi amaçladıklarını söyledi.  Musabayev öncellikle Baykonur üssünün sağ kanadı olarak bilinen Zenit tesislerinin Kazakistan yetkisine alınması gerektiğini bildirerek, bunun hayata geçirilmesi halinde olumlu ilk adım olduğunu söyledi.

Rus basını Baykonur üssü ve şehrin Kazakistan tarafa geçirilmesi halinde burada ikamet eden ve görevli bulunan binlerce Rusya vatandaşı ülkesine göç edeceğini kaydediyor. Bu durumda Kazakistan tarafı üssün faaliyetin devamlılığı için kadro sıkıntısı çekeceği fikrini de ortaya koyuyor.    

Sovyetler Birliği döneminde yapılan Baykonur üssü birliğin dağılması ile Kazakistan sınırları içinde kalmıştı. 1994 yılında 2050 yılına kadar Ruysa’ya yıllık 115 milyon ABD dolara kiralan üs ve çevresi siyasi olarak Rusya Federasyonu toprakları konumuna sahip. Halıhazırda Baykonur’da 70 bin insan yaşamakta bunların yüzde 40’ı Rusya vatandaşı.  Moskova üssün yıllık faali için 150 milyon ABD ayırıyor.   

 

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?