Kazakistan Büyükelçisi'nden Türk halkına çağrı

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Saparbekuly, Türk yatırımcıları ülkesinde yatırıma davet etti.

Asya 11.12.2020, 15:32
Kazakistan Büyükelçisi'nden Türk halkına çağrı

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Türkiye'nin doğu ve Asya'ya açılma politikasına dikkati çekerek, "Kazakistan her türlü sanayi üretimi için ucuz ham maddenin kaynağıdır. Bunların hepsini fırsata çevirerek güçlü Türkiye sanayisinin bir altyapısı haline getirebiliriz. Kazakistan'ı Türk sanayicilerinin bir üssü olarak seçin." dedi. 

Saparbekuly, Kazakistan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının 29. yıl dönümü dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, Kazakistan ve Türkiye'nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde karşılıklı iş birliğini sürdürdüğünü söyledi.

Kazakistan ve Türkiye'nin kardeş ve stratejik anlamda dost ülke olduğunu vurgulayan Saparbekuly, bu kelimelerin lafta kalmaması için somut adımlar atılması gerektiğini bildirdi.

Saparbekuly, her türlü iş birliğinin lokomotifinin ekonomi olmasının önemine değinerek, "Türkiye ile her alanda iş birliği yapabiliriz. Türkiye'nin çok güçlü bir potansiyeli var, Kazakistan'ın da böyle potansiyeli var. Özellikle bilişim teknolojileri (IT) anlamındaki iş birliğimizi geliştirmemiz gerekir." diye konuştu.

Dünyada batı eksenli dış ve ekonomik politikanın değiştiğine işaret eden  Saparbekuly, ticaretin yüzde 50'sinin doğu ülkelerinde yapıldığını ve Avrupa'da artık en büyük ticaret ortaklarından birinin doğu olduğunu ifade etti. 

Bu anlamda Türkiye'nin Doğu ve Asya'ya açılma politikasına dikkati çeken Saparbekuly, şu değerlendirmede bulundu:

"Gelin bunu ekonomik ve sanayi anlamında Kazakistan'da, Orta Asya'da yapalım. Kazakistan her türlü sanayi üretimi için ucuz ham maddenin kaynağıdır. Kazakistan dünyada petrol rezervlerinde 9'uncu, altında ikinci, uranyumda birinci, kromda üçüncüdür. Bunların hepsini fırsata çevirerek güçlü Türkiye sanayisinin bir altyapısı haline getirebiliriz. Kazakistan-Orta Asya üzerinden 1,5 milyarlık Çin pazarına çıkabiliriz. Bunu Kazakistan ve Türkiye arasındaki kardeşlik güveni temelinde sağlayabiliriz. Kazakistan'ı Türk sanayicilerinin bir üssü olarak seçin."

Saparbekuly, 7 Türk şirketinin Astana Uluslararası Finans Merkezine kayıt yaptırdığı bilgisini verdi.

Konteyner taşımacılığında ortak şirket önerisi

Kazakistan'ın konteyner taşımacılığını 30 kat artırmaya hazır olduğunu belirten Saparbekuly, bunun bir çalışmasının yapılması ve daha cazip rekabet edebilecek bir koridor oluşturulması için Türk şirketlerini ülkesine davet etti.

Saparbekuly, demir yolu taşımacılığında karşılaşılan sorunlara da değinerek, "Kazakistan, Rusya ve Belarus ile koridor geliştirirken bir ortak şirket kuruldu. Geçen trenin sorumlusu bu şirket oldu. Geliri de herkes payına göre alıyor. Şimdi de Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Çin ve Türkiye'nin dahil olduğu bir ortak şirket kurulması gerekli. Buraya bir konteyner gelince Kazakistan'ın 'Konteyner nerede?' diye aranmaması lazım. Bu şekilde daha hızlı çalışabiliriz."

Türkiye ile askeri iş birliği

Saparbekuly, Türkiye ile askeri alanda iş birliğinin 1992'den bu yana sürdüğüne dikkati çekerek, askeri üretim ve teknoloji alanındaki ticaretin devam ettiğini söyledi.

ASELSAN'ın Kazakistan'da faaliyet gösterdiğine işaret eden Saparbekuly, "Türkiye, Kazakistan'a hem teknolojik hem fiyat açısından cazip teklifler verebiliyor. Bunu sadece satmakla değil, Kazakistan'da üretim ayağında da bunu sağlayabileceğini ifade ediyor. Bu herkesin iş birliği yapmak istediği bir yöntem. Kazakistan'ın insansız hava aracı (İHA) olsun SİHA olsun bu konuda eğer gerçekten başka ülkelerin ürettiğine göre daha cazip fiyat, teknoloji ve üretim imkanı verirse neden yapmayalım? Heyetler bu konuda karşılıklı gidip geliyor." ifadelerini kullandı.

AA

Yorumlar (1)
Poretro 3 yıl önce
Barbar bir millet kazaklar yabancı halkı koruyamıyan bir hükümet var haklıda olsan haksızsın orada
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?