banner39

Kazakistan-Çin ilişkileri gelişiyor

Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev Pekin'de Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping ile bir araya geldi

Asya 08.04.2013, 16:21 08.04.2013, 16:31
Kazakistan-Çin ilişkileri gelişiyor

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Kazakistan lideri Nursultan Nazarbayev, Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping'in davetlisi olarak Pekin'e resmi ziyarette bulundu. Xi Jinping başkanlığında "Boao Asya Forumu 2013" yıllık toplantısında bir araya gelen liderler ikili görüşme sonrası basın açıklaması yaptı. Nazarbayev, basın açıklamasında, Kazakistan'ın Çin ile petrol ve doğal gaz alanında daha çok işbirliği kararı aldığını söyledi.

Nazarbayev, Çin ile sadece petrol ve doğal gaz sektöründe değil birçok alanda işbirliği içerisinde olduklarını dile getirerek, Kazakistan ile Çin karayolunun yapımını birlikte gerçekleştireceklerinin altını çizdi. Yol yapımının 2015 yılında tamamlanmasının planlandığını kaydeden Nazarbayev, yeni yol bağlantısı sayesinde iki ülke arasındaki ticaret hacmini 12 milyon tondan 33 milyon tona ulaştırmayı hedeflediklerini açıkladı. Diğer yandan demiryolu taşımacılığından da söz eden Kazak lider, Çin-Kazakistan demiryolu güzergahı sayesinde Çin-Orta Asya-Basra Körfezi arasında yük taşımacılığının daha da kolaylaşacağını ve yıllık taşımacılığın 25 milyon tona ulaştırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

İki ülke arasında enerji sektöründeki işbirliğinden de bahseden Nazarbayev, Kazakistan ve Çin arasında enerji alanında maliyeti 1 milyar 200 milyon doları bulan 4 ortak projenin geliştirildiğini açıkladı. Nazarabayev, konuyla ilgili "Bu projeler; rüzgar, güneş ve su enerjisini kapsıyor. Alışılmış petrol ve doğalgaz alanının dışında yeni işbirliği ile ileri teknoloji ve bilim teknik sektörlerine yöneldik." dedi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ise Çin ile Kazakistan arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisi kurulduğunu ve ikili ilişkilerden verim elde edildiğini hatırlatarak, uluslararası arenada da eşgüdümde bulunarak, Şangay İşbirliği Örgütü'nün (ŞİÖ) gelişimini hızlandırdığını ve ortak çıkarlarını koruduğunu kaydetti.

Xi Jinping, kritik bir dönemde olduğunu söylediği Çin ile Kazakistan'ın benzer kalkınma hedeflerine sahip olduğunu dile getirdi. İki ülkenin işbirliği potansiyelinin büyük olduğuna işaret eden Xi Jinping, Kazakistan'la ilişkilerin gelişmesine öncelik verdiklerine dikkat çekti. İki ülkenin, uzun vadeli bir yaklaşımla ekonomik ve ticari işbirliğinde düzenlemelere giderek enerji işbirliğini derinleştireceğini söyleyen Xi Jinping, ayrıca petrol ve doğal gaz nakil projeleri dahil olmak üzere ortak projeler geliştireceklerini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?