banner39

Kazakistan göçmen işçilerin gelirinin peşinde

Kazakistan'da çalışan göçmen işçilerin ülke dışına para aktarmasına bakanlıktan vergi kaçırılıyor tepkisi

Asya 29.02.2016, 15:24 29.02.2016, 15:24
Kazakistan göçmen işçilerin gelirinin peşinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan’da yasadışı çalışan göçmen işçiler her yıl ülkeden  5-7 milyar dolar yurtdışına çıkarıyor.

Orta Asya'da uluslararası göç konusunda düzenlenen yuvarlak masa toplantısında konuşan Kazakistan Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakan Yardımcısı Bircan Nurymbetov her sene yasadışı göçmen işçilerin ülkesinden 5-7 milyar dolar parayı götürdüklerini açıkladı.

Nurymbetov"Uzmanların verilerine göre Kazakistan’da yasadışı göçmen işçilerin çalıştırması sonucunda ülkeden her sene 5-7 milyar dolar nakit olarak, yaklaşık bir milyar dolar ise bankalar aracılığıyla götürülüyor. Bu, elbette vergi kaçakçılığına ve diğer sosyal ödemelerin aksamasına yol açıyor” dedi.

Kazak yetkili, göç konusunun bir başka yönünün de ulusal ve sınır ötesi çaptaki insan kaçakçılığı sorunu olduğunu belirterek, insan ticareti mağdurlarının büyük kısmını göçmenlerin oluşturduğunu söyledi.

Kazak siyasetçi, "Uluslararası Göç Örgütü istatistiklerine göre, dünyada göçmenlerin yasadışı çalıştırılmasından oluşan gelirlerin toplam tutarı 150 milyar dolardan fazla. Dünyada yaklaşık 21 milyon kişi yasadışı çalıştırılıyor ve bir milyondan fazla çocuk insan kaçakçılarının kurbanı oluyor. Şu anda dünyada her 7 kişiden biri göçmen durumunda” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?