banner39

Kazakistan ile Tacikistan arasında askeri anlaşma

İki ülke arasında askeri işbirliğini geliştirmesi kapsamında Kazakistan Tacikistan’ın savunma yeteneklerini geliştirmesi için askeri mühimmat donanımı ve teknik desteğini yapacak.

Asya 18.04.2013, 01:18 18.04.2013, 01:18
Kazakistan ile Tacikistan arasında askeri anlaşma

Murat Hayati / Dünya Bülteni 

Kazakistan Savunma Bakanlı Bakanı Adılbek Cakisbekov, Tacikistan’ı ziyaret ederek temasları çerçevesinde iki ülke savunma alanında askeri yardım mutabakatı imzalandı. Bu anlaşma çerçevesinde, Kazakistan, Tacikistan Silahlı Kuvvetleri’ne askeri yardımda bulunacak.

Kazakistan Savunma Bakanı Adılbek Caksibekov ile Tacikistan Savunma Bakanı Şerali Hayrullayev’in Duşanbe’deki görüşmesinde iki ülke arasında askeri ve teknik işbirliği kararı alındı.

İmzalanan bu anlaşma kapsamında, Kazakistan Tacikistan’ın savunma yönündeki potansiyelini geliştirmesi amacında askeri teknik donanım sağlayarak hibe desteğinde bulunacak. 

Kazak Bakan Caksibekov Duşanbe temasları çerçevesinde Devlet Başkanı İmamoli Rahmon tarafından kabul edildi. Caksibekov, Kazakistan yönetiminin Tacikistan ile olan ilişkilerine büyük değer verdiğini ileri sürerek, Tacikistan bölgedeki en önemli ortağı olduğunu kaydetti.

Kazak Bakan, Kazakistan ile Tacikistan ilişkileri siyasi, ekonomik ve askeri alanda geliştiğinin altını çizdi. İkili görüşmeden sonra açıklamada bulunan Caksibekov, “İki ülke arasında savunma alanında ortak planlarımız var. Devletlerin Silahlı Kuvvetleri işbirliği ile ilgili konular ele alındı ve Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ile Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) çerçevesinde de yakın ikili ilişkileri güçlendirilmekte” dedi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?