banner39

Kazakistan latin alfabesine geçiyor

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, 2025 yılına kadar Kazakistan’ın Latin alfabesine geçmesi için hükümete talimat verdi.

Asya 14.12.2012, 20:40 14.12.2012, 20:40
Kazakistan latin alfabesine geçiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Latin alfabesine geçme konusunda hükümete talimat verdi. Başkent Astana’da ulusa sesleniş konuşmasında önemli açıklamalar yapan Nazarbayev, ülkesinin 2050 yılı stratejisini belirledi.

2025 yılına kadar Kazakistan’ın Latin alfabesine geçmesi için hükümete talimat veren Kazak lider Nazarbayev, alfabe ve temel kaynak kitaplar konusunda hazırlıkların tamamlanması gerektiğinin altını çizdi.

Nazarbayev ayrıca Latin alfabesine geçiş sürecinde ülkede yaşayan diğer farklı dillerin de temel haklarının korunması konusunda azami önem gösterileceğine vurgu yaptı.

Kazakistan’ın çok uluslu bir ülke olduğunu da sözlerine ekleyen Nazarbayev, ülkede yaşayan her etnik grubun ve farklı milleten vatandaşların kendi dilerini rahatlıkla konuşacağı garantisi verdi.

 

Yorumlar (1)
Bolat 10 yıl önce
Cok iyi bir haber. Dusunuyorum ki, Kazak Turkcesi latin alfabesine gectikten sonra, Kazak Turkcesi Turkiye Turkcesine daha yakin olacak. Selamlar. Kazak Turku
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?