banner15

Kazakistan'da üç parti Meclis'te

Kazakistan'da hafta sonu yapılan meclis seçimlerinde şu ana kadar çıkan sonuçlara göre meclise seçime giren altı partiden üçü üye yerleştirebildi

Kazakistan'da üç parti Meclis'te

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan'da hafta sonu gerçekleşen meclis üyesi seçimlerinde çıkan sonuçlara göre yeni meclis üç partiden oluşacak. Nur Otan partisi (yüzde 82), Demokrat Parti Ak Yol (yüzde 7.18) ve Komünist Parti ( yüzde 7.14)

Kazakistan Merkez Seçim Komisyonu (MSK) meclis seçimlerinin ilk sonuçlarını açıkladı.

Tengrinews.kz ajansından alınan habere göre, MSK Başkanı Kuandyk Turgankulov yaptığı açıklamada, Nur Otan, CPPK, Ak Jol (Yol) ve Kazakistan Komünist Halk Partisi (KKHP)'nin oyların yüzde 7'sinden fazlasını alarak meclise kendi temsilcilerini gönderdi.

Meclis seçimlerinde oyların dağılımı şöyle oldu:

Nur Otan yüzde 82.15 oranında oy aldı. Ak Jol Kazakistan Demokrat Partisi yüzde 7.18, Kazakistan Komünist Halk Partisi (KKHP) yüzde 7.14, Avul Halkın Demokratik Yurtsever Partisi yüzde 2, Ulusal Sosyal Demokrat Parti yüzde 1.18, Birlik Partisi yüzde 0.29 oy aldı.

Böylece, Nur Otan, Ak Jol ve Kazakistan Komünist Halk Partisi  yüzde 7 barajını aşarak meclise girdi.

 Merkez Seçim komisyonu başkanı Turgankulov, seçimin kesin sonuçları yasalara uygun olarak en geç 26 Mart'ta açıklanacaktır” dedi.

Kazakistan meclis ve yerel seçimleri 20 Mart Pazar günü yapılmıştı. Seçmenler 65'i yurt dışında olmak üzere 9 bin 840 sandıkta oy kullandı. Seçmen listelerinde 9 milyon 791 bin 165 kişi yer aldı. Seçime katılma oran yüzde 71 olarak açıklandı.

Kazakistan meclisi 107 sandalyeden oluşuyor ve yüzde 7 seçim barajı var. Ayrıca renkli bir etnik yapıya sahip olan Kazakistan’da meclise temsilci gönderemeyen halklar için de dikkat çeken bir uygulama var. Bu amaçla oluşturulan “Kazakistan Halklar Asamblesi”nden de 9 milletvekili cumhurbaşkanı tarafından seçiliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 17:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48