banner39

Kazakistan'ın eski Viyana büyükelçisi tutuklandı

Kazakistan'ın eski Viyana büyükelçisi ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in eski damadı Rakhat Aliyev Avusturya'da tutuklandı

Asya 07.06.2014, 09:29 07.06.2014, 09:29
Kazakistan'ın eski Viyana büyükelçisi tutuklandı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in eski damadı ve Kazakistan'ın eski Viyana Büyükelçisi Rakhat Aliyev, Avusturya'da tutuklandı.

Kazakistan’da "cinayet ve darbeye teşebbüs" suçlarından gıyabında yargılanan ve 40 yıl hapis cezasına çarptırılan Aliyev’in, Malta’dan uçakla geldiği Viyana Havalimanı’nda gözaltına alındığı öğrenildi. Hakkında “cinayet ve alıkoyma” suçlarından yakalama emri bulunan Aliyev'in, cezaevine konulduğu bildirildi. Aliyev'in avukatları, iddianame hazırlandıktan sonra müvekkilinin ülkesine iade edilip edilmeyeceğine karar verileceğini açıkladı.

Avusturya hükümeti, daha önce Kazakistan'ın Aliyev’in iade edilmesi talebini “adil yargılama yapılmayacağı” gerekçesiyle iki kez reddetmişti.

Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından Şubat 2007’de Kazakistan’ın Viyana Büyükelçisi olarak atanan Aliyev hakkında, mayısta Kazak bankası Nurbank’ın iki yöneticisinin ortadan kaybolmasıyla ilgili açılan davada hakkında "işkence, alıkoyma ve cinayet" iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı. Kazakistan hükümeti, 26 Mayıs’ta Aliyev’in bütün resmi görevlerden alındığını, diplomatik dokunulmazlıklarının kaldırıldığını ve Aliyev’in tutuklanması için uluslararası yakalama emri çıkarmıştı.

İstihbarat başkanıyla birlikte hükümeti devirmek için "darbeye teşebbüs" suçundan da yargılanan Aliyev, iki davada da 20'şer yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Suçlamaları reddeden ve siyasal bir karalama kampanyasıyla karşı karşıya olduğu ileri süren Aliyev, 2013’de piyasaya çıkan kitabında, Nazarbayev’in ülkedeki siyasi muhalifleri öldürmekle suçlamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?