Kazaklar dolardan umudu kesti

Nazarbayev, ekonomideki sıkıntıyı aşmak için dolara umut bağlamak yerine toparlanmayı planlıyor

Kazaklar dolardan umudu kesti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, ülkesinin petrol fiyatlarının çöküşü ile ilgili zorlukları aşacağına inandığını söyledi.

Azadlık radyosunun haberine göre, 29 Ocak'ta iktidardaki Nur Otan partisi toplantısında konuşan Nazarbayev, "Doları unutun, yoga yapar gibi derin nefes alalım, biraz rahatlayalım ", dedi.

Nazarbayev son 12 ayda süt, tereyağı ve et gibi ürünlerin fiyatlarında ucuzlama olduğunu söyledi. Ancak resmi istatistikler tam tersini söylüyor. Gündelik ürünlerin fiyatı 2015 yılında yüzde 13,6 oranında artma gösterdi.

Nazarbayev, "Orta Asya'nın en büyük ekonomisi olan Kazakistan, senenin yarısında bir varil petrolün fiyatı 30 dolar olduğu dönemlerde yaşadı ve hiçbir şey olmadı" dedi. Bilindiği gibi Kazakistan devlet bütçesi ülkenin petrol ihracatına ciddi şekilde bağlı.

Kazakistan’ı 1989 yılından bu yana yönetmekte olan Nazarbayev 20 Ocak'ta meclisi feshederek 20 Mart'ta erken seçim çağrısında bulundu.

2015 yıl Ağustos ayında Kazakistan hükümeti serbest dolar kuruna geçtikten sonra ulusal parayı Tenge’nin değeri ciddi oranda düşmüştü.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2016, 19:48
banner53
YORUM EKLE

banner39