banner15

Kerala Müslümanları Türkiye'den yardım bekliyor

Hindistan'ın Kerala eyaletinde, şiddetli yağışların yol açtığı sel ve heyelanlarda hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor. Son açıklanan rakamlara göre ölenlerin sayısının 400'e ulaştığı ifade edildi. Selden en çok zararı gören Kerala Müslümanları, Türkiye'den acil yardım bekliyor

Kerala Müslümanları Türkiye'den yardım bekliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Aşırı yağışlar nedeniyle baraj ve nehirlerin taştığı, ana yolların ve köprülerin çöktüğü Hindistan'ın Kerala eyaletinde tahliye çalışmaları devam ediyor. Halkın çoğu yükselen sular nedeniyle evlerin çatılarına sığındıkları belirtiliyor. Hindistan hükümeti tarafından bölgeye gönderilen yardımların yetersiz olduğunu belirten Kerala halkı Türkiye'den yardım istiyor.

Bölge halkı Türkiye'den helikopterle kurtarma yapabilecek tahliye birliklerinin Kerala'ya sevkedilmesini istiyor.

Sel sularının yükselmesiyle çatıda mahsur kalan kişilerin de hayatlarının tehlikede oldukları bildirildi.

Kerala'da bozulan asayiş nedeniyle Müslümanların can güvenliğinin tehdit altında olduğu da gelen bilgiler arasında olduğu kaydedildi.

Yetkililer, bölgede haziran ayında muson mevsiminin başlamasıyla şiddetli yağışların neden olduğu seller ve heyelanlarda 400 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Özellikle son 13 günde şiddetli yağışların neden olduğu seller 12 bölgeyi etkisi altına aldı. Bu bölgelerden yaklaşık 800 bin kişi 5 bin 645 sığınma merkezine yerleştirildi.

Sellerde binlerce hane sular altında kalırken, 32 bin 500 hektarlık tarım alanı tahrip oldu.

Eyaletteki maddi hasarın yaklaşık 3 milyar dolar olduğu belirtildi.

Hindistan'ın yedi eyaletinde bu yıl muson mevsiminde, şiddetli yağış ve sellerde şimdiye kadar binden fazla kişi hayatını kaybetti.

KERALA MÜSLÜMANLARI

Hindistan'da toplam 300 milyon Müslüman yaşıyor. Kerala Müslümanları, aldıkları iyi eğitimle ve refah seviyesinin yüksek oluşuyla Hindistan'da dikkat çeken bir bölge olduğu ifade ediliyor.

Aynı zamanda bölgede Hindular ve Hristiyanlarla da birlikte yaşayan Kerala Müslümanlarının, bölgede söz sahibi oldukları dile getiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2018, 20:17
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48