banner15

Kerimov'dan Milli Şair'e kutlama yasağı

Kerimov, milli şair ilan ettiği Abdullah Aripov’un 75 yaş jübilesine izin vermedi

Kerimov'dan Milli Şair'e kutlama yasağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan’da milli şair ve vatan kahramanı olarak ilan edilen İstiklal Marşı'nın yazarı, Abdullah Aripov’un 75 yaş doğum günün resmen kutlanmayacağı açıklandı.

Özbekistan Yazarlar Birliği "Abdullah Aripov’un yaş gününün kutlanmasının uygun olmadığını” açıkladı.

Azadlık radyosunun haberine göre İslam Kerimov yönetimi, şairin doğum günü vesilesiyle kutlamaların yapılacağı binanın sahiplerine sözlü tebligat göndererek, toplantının iptal edilmesini istedi.

Şairin doğum günü törenlerini organize etmek isteyen girişimcilerin bu konuda Özbekistan Kültür ve Spor Bakanlığı'na başvurdukları, ancak red cevabı aldıkları bildirildi.

Bakanlığa göre hükümetin kararı olmadan hiçbir televizyon, radyo kanalları ve büyük gazeteler Abdullah Aripova yıldönümü vesilesiyle özel haber ve program hazırlayamayacak.

Özbekistan’da geniş biçimde kutlanacak olan 21 Mart Nevruz bayramı gününe rastlayan şair Abdullah Aripov’un doğum günü kutlamalarından önce torunu için sünnet düğünü yapacağı bildirildi.

Özbekistan Kültür ve Spor Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre bu etkinlikte hükümet temsilcilerinden kimse bulunmayacak. Aynı kaynak bunun "Yukarıdan" gelen emirin gereği olduğunu söyledi.


Özbekistan Millı Marşı

Şairi: Abdullah Aripov

Serquyosh hur ulkam, elga baxt, najot, 
Sen o‘zing do‘stlarga yo‘ldosh, mehribon! 
Yashnagay to abad ilmu fan, ijod, 
Shuhrating porlasin toki bor jaxon!

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2016, 15:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48