Kerimov'un kızına 600 milyon rüşvet cezası

VimpelCom şirketi Özbekistan cumhurbaşkanının kızı Gülnara Kerimova’ya rüşvet verdiğini kabul ederek 600 milyon dolar ceza ödemeye razı oldu

Kerimov'un kızına 600 milyon rüşvet cezası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un 2015 yıl sonuçlarına göre ülkesini dünyanın en gelişmekte olan devleti olarak ilan etmesine yurt dışından ağır bir cevap geldi…

Kerimov 2015 yıl sonuçları değerlendirilen Bakanlar Kurulu toplantısında Özbekistan’ın dünyada en hızlı gelişen beş ülkeden biri olduğunu, ülke bütçesinin açık vermediğini, 2030 yılına kadar milli gelirin iki kat atacağını iddia etmişti. Oysa Özbekistan dünyada dikte rejimi ile yönetilen, ekonomisi yolsuzluk ve rüşvete teslim olan, siyasi ve dini muhaliflere korkunç baskılar uygulayan bir devlet olarak tanınıyor.

Azadlık radyosu Rus Vedomomosti gazetesini kaynak göstererek telekomünikasyon alanında dünya devlerinden biri olan VimpleCom şirketinin Özbekistan’daki faaliyeti sırasında çalışan yetkilileri rüşvet verdiğini kabul ederek, 600 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul ettiğini haber verdi.

Haberde VimpelCom şirketinin Özbekistan’da karıştığı yolsuzluk skandalında olası cezalar ve değer masraflar için 900 milyon dolar ayırdığı bildirildi. Kasım ayında ise şirketin yolsuzluk dosyasını mahkeme sürecine götürmemek için ABD Adalet Bakanlığıyla 775 milyon dolar ceza ödeme konusunu görüştüğü haber verilmişti.

14 Ocak günü İsveç’in TeliaSonera şirketi de Özbekistan’daki 700 Milyon değerindeki ticari masrafları hesabinden çıkarmaya hazır olduğunu açıklamıştı.

ABD ve Avrupa’da devam eden soruşturmalara göre, VimpelCom, TeliaSonera ve Rus MTC şirketlerinin Özbekistan’da ticari faaliyette bulunmak için Kerimov’un büyük kızı Gülnare Kerimova’ya en azından bir milyar dolar rüşvet verdikleri sanılmaktadır. Bu soruşturmada tedbir olarak Avrupa ülkeleri bankalarında Gülnara Kerimova’ya ait yaklaşık bir milyar dolar dondurulmuştu.

Geçen hafta Kerimov hükümetinin bu dondurulan paraların cinayet şebekeleri tarafından kaçırıldığını iddia eden ve onların Özbekistan’a geri verilmesini talep eden mektubu ABD gönderdiği bildirildi.

Özbekistan Adalet Bakanı Muzrab Ikramov imzasıyla gönderilen mektupta Gülnara Kerimova’nın ismi geçmiyor, ancak onun erkek arkadaş Rustam Madumarov ve özel asistanı Ermeni asıllı Gayana Avakyan’lar suçlular olarak gösteriliyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 14:16
banner53
YORUM EKLE

banner39