banner39

Kerkük'te şafak operasyonu

Güvenlik güçlerinin Kerkük'te "terör" eylemlerini organize ettiği iddia edilen gruplar ile kentte oturma izni olmayanlara yönelik operasyonunda çok sayıda kişi gözaltına alındı

Asya 03.08.2013, 11:11 03.08.2013, 11:11
Kerkük'te şafak operasyonu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ta Kerkük Emniyeti ve Peşmerge güçleri 1. Tugayı, saldırıları organize ettiği iddia edilen gruplar ile mahkeme kararına rağmen izinsiz olarak kentte oturanlara yönelik operasyon düzenledi.

Gece yarısı, harekete geçen güvenlik güçleri önce düzenleyecekleri operasyonla ilgili adresleri tespit etti. Şüphelilerin oturduğu yerleri harita üzerinde belirleyip hazırlıklarını tamamlayan ekipler, zanlıların ev, işyerleri ve araçlarında arama yaptı. Operasyonda Kerkük'te oturma izni olmayanlar ile terör eylemlerine karıştığı iddia edilen çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Kerkük İlçeleri ve Nahiyeleri Polis Müdürü Amid Serhat Kadir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör eylemlerini en aza indirmek için operasyon düzenlediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bu çerçevede şu ana kadar birçok şüpheliyi gözaltına aldık. Bunlara ait otomobilleri de kontrolümüzde tutuyoruz. Oturma izinleri olmayanların kentten çıkarılması ve terörist faaliyetleri düzenleyen kişilerin etkisiz hale getirilmesi için operasyonun çok faydalı olacağına inanıyorum. Kerkük mahkemesince haklarında şehirden çıkarılma kararı verilen kişilere yönelik düzenlediğimiz bu operasyonun, ilimizde meydana gelen patlamaları büyük ölçüde azaltacağını ve emniyet güçlerinin, kontrolü daha rahat sağlayacağını düşünüyoruz."

Kerkük Genel Güvenlik Güçleri Sorumlusu Akit İdris Rifat ise Ramazan Bayramı öncesi kentteki asayişi sağlama ve vatandaşları terör eylemlerinden korumak için düzenledikleri operasyonların devam edeceğini belirtti. Kerkük Güvenlik Kurulu'nun söz konusu operasyonu düzenleme kararı verdiğini aktaran Rifat, "Bizler, bu karar doğrultusunda her an kentte yeni operasyonlar düzenleyebiliriz" dedi.

Kerkük'te oturma izni olmayanların il dışına çıkarılmasının kararlaştırıldığı belirtilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?