banner39

Kerry Asya turunun ikinci durağı Çin'de

ABD Dışişleri bakanı Kerry, Asya turu kapsamında Çin temaslarına başladı

Asya 14.02.2014, 09:04 14.02.2014, 09:07
Kerry Asya turunun ikinci durağı Çin'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Asya turunun ikinci durağı olan Çin'in başkenti Pekin'e gitti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Güney Kore'nin başkenti Seul'deki temaslarını tamamlayarak Pekin'e giden Kerry'yi Büyük Halk Salonu'nda kabul etti.

Şi, görüşmede ABD Dışişleri Bakanı'na Çin'e yaptığı ziyaretten duyduğu memnuiyeti dile getirerek, Pekin yönetiminin Washington ile "yeni nesil büyük ülke ilişkisi kurma" konusundaki kararlığına vurgu yaptı.

Kerry'nin Çin ziyaretinin ülkede bugün kutlanan "Fener Bayramı"na denk gelmesi dolayısıyla Amerikalı bakanın bayramını ve hayvan takvimine göre "at yılı"nı kutlayan Şi, ABD ile "karşılıklı diyalog, güven ve işbirliğini artırma" çağrısı yaptı.

Şi, Washington ile "yaşanan fikir ayrılıklarını uygun şekilde ele alınması gerektiğini" kaydederek, "Çin-ABD ilişkilerinin uzun vadeli, sağlıklı perspektifte ileriye taşınmasının" önemine işaret etti.

Kerry ise Çinli lidere ABD Başkanı Barack Obama'nın selamını ileterek, Obama'nın yakın gelecekte Şi ile tekrar bir araya gelme arzusunu dile getirdi.

Çinlilerin "at yılı"nı kutlayan Kerry, ayrıca Çin ile ABD arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 35'inci yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, Washington'ın Çin ile tesis edilen "yeni nesil büyük devlet ilişkisine büyük önem verdiğine" dikkati çekti.

Kerry'nin iki gün sürecek ziyaretinde Çinli yetkililer ile Pekin yönetiminin Güney Çin Denizi'nde kurmayı planladığı hava savunma sahası ile Kore Yarımadası'ndaki durum gibi bölgesel konulara ilişkin fikir alışverişinde bulunması bekleniyor. 

Güney Kore'de dün temaslarda bulunan Kerry, Seul'de mevkidaşı ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Kuzey Kore'nin, ay sonunda başlaması planlanan ortak askeri tatbikatlarının durdurulması yönündeki talebini geri çevirmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Asya turu kapsamında Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni de ziyaret edecek.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?