Kerry Güney Çin Denizi ziyaretinde

Kerry, Kuzey Kore ve Güney Çin Denizi meselelerinde yakından bakmak için bugün Çin'e gitti

Kerry Güney Çin Denizi ziyaretinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Çin ve ABD'nin, Kuzey Kore ve Güney Çin Denizi sorunlarında "ilerleyici bir yol bulması gerektiğini" söyledi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Çin'e giden Kerry, başkent Pekin'de mevkidaşı Vang Yi le bir araya geldi. Çin Dışişleri Bakanlığında yapılan görüşmede taraflar, ikili ilişkiler ile bölgesel ve küresel meselelere ilişkin fikir alışverişinde bulundu.

Kerry, Washington ve Pekin'in "Beraber yol alması gereken ortak sorunları olduğunu" vurgulayarak, "Kuzey Kore'nin nükleer programı, küresel güvenliğin önünde büyük bir tehdit ve kesinlikle ABD'nin ulusal güvenliği için en önemli sorunlardan birisidir" ifadesini kullandı.

John Kerry, Çinli mevkidaşına Güney Çin Denizi meselesindeki "ilgi ve faaliyet alanlarında ortak yol alma" çağrısını yaptı.

Güneydoğu Asya ülkeleri Laos ve Kamboçya'yı ziyaretinin ardında dün gece başkent Pekin'e gelen Kerry, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Devlet Müşaviri Yang Cieçı ile de bir araya gelecek. Kerry'nin, Çin lideri tarafından kabulünde, Washington'un Kuzey Kore'nin nükleer programı ve Güney Çin Denizi meselelerine ilişkin mesajını yinelemesi bekleniyor

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2016, 09:05
banner53
YORUM EKLE

banner39