Kerry'nin Moskova görüşmeleri 'iyi' gidiyor

Suriye konusunda Moskova yönetimi ile anlaşma zemini arayan ABD dışişleri Bakanı Kerry, mevkidaşı ile yaptığı görüşme sonrasında toplantının iyi gittiğini açıkladı

Asya 15.12.2015, 17:15 15.12.2015, 17:37
Kerry'nin Moskova görüşmeleri 'iyi' gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Suriye'deki çatışmayı sona erdirmek için Rus lider Vladimir Putin ile aralarındaki görüş ayrılıklarını azaltmak amacıyla bugün Moskova'ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı üç saatlik toplantının başında, Suriye'deki iç savaşı sona erdirmek New York'ta düzenlenecek müzakerelerin üçüncü turu için zemin hazırlamak istediğini söyledi.

Kerry'nin Lavrov ile öğle yemeği sonrası yaptığı açıklamada, "Gerçek bir ilerleme kaydetmek için sabırsızlanıyoruz" dedi. "Birbirleri ile uzun bir geçmişi olan güçlü ulusların ortak bir zemin bulmak konusunda yeteneğine sahip olduğunu düşünüyorum," diye ekledi.

Kerry, Lavrov'a, aramızda farklılıklar olsa bile biz belirli konularda etkin bir şekilde çalışmamız mümkün olmuştur dedi.

Lavrov açılış konuşmasında, terör ile mücadelede daha etkili uluslararası işbirliğine ihtiyaç olduğunu söyledi. "Rotaya bakmak gerekiyor bugün hala bazı sorular mevcut" dedi.

Kerry, Lavrov ile görüşmelerini 'iyi' olarak değerlendirdi.

New York toplantısına Putin'in katılıp katılmayacağı sorusuna Kerry, "Başkan'ı (Putin) bekliyoruz. Önemli bir toplantı olacak..." diye cevap verdi.

Rusya’nın başkenti Moskova’ya Suriye gündemiyle ziyaret gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, yoğun görüşme temposundan arda kalan zamanda kentin ünlü Arbat Caddesi’ni gezdi.

​John Kerry, Arbat’ta gezinirken bir mağazaya uğrayarak yaklaşan yılbaşı öncesi ailesine hediye aldı. Kerry’nin uğradığı mağazanın çalışanı, ‘ beklenmedik üst düzey misafirlerinin’ alışveriş macerasını RIA Novosti’ye anlattı. ABD'li bakanın bir matruşka, ikişer kukla ve kehribar yüzük alıp karşılığında 35 bin ruble ödediğini aktaran satıcı şöyle konuştu:

​Moskova’da bu sabah Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşen John Kerry, akşam da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?