Keşmir çatışmalarının faturası İndus anlaşmasına çıktı

İndus nehri üzerinde yıllardır anlaşmazlık yaşayan Hindistan ve Pakistan, son yaşanan Keşmir çatışmalarının ardından bölge için çok önemli olan nehir üzerinde yeniden bir gerginliğe hazırlanıyor

Keşmir çatışmalarının faturası İndus anlaşmasına çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan başbakanı Narendra Modi, Pakistan'ı hedef aldı. Modi, Hindistan'ın kontrolü altındaki Keşmir'in Uri bölgesindeki askeri üs saldırısı sonrası ilk defa halka hitaben yaptığı konuşmada Pakistan'ı hedefine oturturken, "Hindistan'ı teknoloji ihraç eden ülke, Pakistan'ı ise terör ihraç eden ülke" tanımlaması yaptı ve eleştirinin dozunu artırdı.

Modi ayrıca ülkesinin Pakistan'ı uluslararası camiadan izole etmek için elinden geleni yapacağını söyledi. Pakistan yetkilileri ise bu iddiaları 'asılsız' olarak nitelendirerek yalanladı. 

İNDUS NEHRİ İÇİN YENİ DÜZENLEME

Pakistan ile Hindistan arasındaki İndus Waters Antlaşması ile ilgili görüşmeler yapılmak üzere bugün Başbakan Narendra Modi başkanlığında üst düzey yetkililerle bir toplantı düzenledi.

Başbakan Narendra Modi toplantıda Uri'deki terör saldırısı sonrasında Pakistan üzerindeki baskıyı arttırmak için nehir anlaşmasını yeniden gözden geçirmeyi planlıyor.

Toplantıda Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval, Dışişleri Bakanı S Jaishankar, Su Kaynakları Bakanı Shashi Shekhar ve Başbakanlık üst düzey yetkilileri hazır bulundu.

Yetkililer İndus antlaşmasında hem anlaşmaya dahil olmayan hem de nehrin Brahmaputra bölgesini kontrol altında tutan Çin'i çatışmalarda parmağı olmakla suçladı.

Çin'in nehre herhangi bir müdahalesi durumunda Hindistan nehir suyunun yüzde 36'sını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya.

Çin kontrolündeki Brahmaputra bölgesi Hindistan ve Bangladeş'te milyonlarca insanın beslenme kaynağını oluşturuyor. Çin Brahmaputra'da nehir üzerinde 11 mega baraj inşa etmeyi planlıyor.

Dünya Bankasının, neredeyse on yıl süren aracılık müzakerelerinin ardından İndus Waters Antlaşması, Hindistan'ın ilk Başbakanı Jawaharlal Nehru ve Pakistan'ın başkanı General Ayub Han arasında imzalanmıştı.

Anlaşmada nehir üzerindeki üç doğu kontrol noktası olan Beas, Ravi ve Sutlej, Chenab ve Jhelum'in kontrolü Hindistan'a verilirken, Pakistan'a sınırsız verilmişti.

Hindistan sulama, ulaşım ve enerji üretimi için, suyun sadece yüzde 20'sini kullanabiliyor. Hindistan Pakistan'ı besleyen nehrin akışını keserse, ülkede İndus nehrine bağımlı yaşayan bölge tarımını ve insan nüfusunu çok kötü etkileyerek, büyük bir krize sebep olabilir. Bunun yanısıra Pakistan'a akan nehrin önünün kesilmesi ise Jammu-Keşmir ve Pencap'ta büyük sellere de neden olabilir.


Pakistan'ın en uzun nehri olan İndus, Çin'deki Tibet Platosu'ndan başlayarak batıya doğru Hindistan üzerinden devam ederek Pakistan'a ulaşıyor. Pakistan'da güneye doğru saparak Haydarabad şehrinden geçip Karaçi yakınlarında Umman Denizi'ne dökülüyor.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 16:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nilay Küçükoğlu
Nilay Küçükoğlu - 3 yıl Önce

Sebep Keşmir veya su ...Sonuç; dilimiz varmasa da söylemeye...bir tırmanış var gidişatta...Komşular taraf belirlemeye başladı...Çin'in Pakistan'a destek olacağını belirttiği gibi... (Keşmir'in saygın bir gazetesinde yer aldı haber) Müslüman ülkeler ve toplumlar neden bir bir karışıyor ? Pakistan ve Hindistan'a itidalli olmaları gerekliliği hatırlatılmalı...insanlık adına...

banner39

banner36

banner37

banner35