Keşmir'de Modi karşıtı ittifak çoğunluğu sağladı

Cammu Keşmir'deki seçimde Modi karşıtı ittifak Bölge Kalkınma Konseyinde çoğunluğu sağladı.

Keşmir'de Modi karşıtı ittifak çoğunluğu sağladı

Hindistan'da 2019'da anayasa değişikliğiyle özel yönetim statüsü kaldırılan Cammu Keşmir'de sekiz aşamada yapılan Bölge Kalkınma Konseyi seçiminin galibi, Hindistan Başbakanı Narendra Modi karşıtı "Gupkar İttikakı" oldu. 

Seçim Komisyonu, Ulusal Konferans, Halkın Demokratik Partisi, Hindistan Komünist Partisi, Cammu ve Keşmir Halkın Konferansı, Halkların Hareketi ve Avami Ulusal Konferansı partilerinin oluşturduğu ittifakın, Bölge Kalkınma Konseyindeki 280 sandalyeden 112'sini kazanarak çoğunluğu sağladığını açıkladı. 

Hindistan Başbakanı Modi'nin milliyetçi Bharatiya Janata Partisinin, 28 Kasım'da başlayan ve 19 Aralık'ta son bulan seçimde elde ettiği sandalye sayısı 74 oldu. 

Bölge Kalkınma Konseyi'nde Hindistan'ın ana muhalefette yer alan Kongre Partisi 26, bağımsızlar da 49 sandalye elde etti.

Seçim Komisyonu, Cammu Keşmir'de 6 milyon seçmenin yüzde 51'inin sandık başına gittiğini, kalan sandalyelerin sahiplerinin de yakında açıklanacağını bildirdi.

Siyasetçiler, seçimin, Cammu Keşmir bölgesi için 5 Ağustos 2019'da yapılan anayasa değişikliğinin kabul edilmediğinin işaretini verdiğini ifade ediyor. 

Kongre Partisinin lideri P. Chidambaram, "demokratik haklarının inkarıyla yılmayan Keşmir Vadisi seçmenlerinin, BJP'yi ve yanlış Keşmir politikasını kesin olarak reddettiği" değerlendirmesini yaptı. 

Bölge Kalkınma Konseyinin doğrudan seçilen üyeleri yasama yetkisine sahip değil. Üyeler sadece ekonomik kalkınma ve kamu refahından sorumlu. 

AA

banner53
YORUM EKLE

banner39