banner39

Keşmir'de Hindistan zulmü: 3 ceset katıp

Keşmir halkı Hindistan zulmüne direniyor. Müslüman mahallelerine düzenlenen baskınlarda katledilen ve cesetlerine el konulan gençler için #ReturnTheBodies (cesetleri iade edin) çağrısı hızla yayıldı.

Asya 05.01.2021, 12:09
Keşmir'de Hindistan zulmü: 3 ceset katıp

Hindistan'ın işgal ettiği Cammu Keşmir'de uyguladığı baskı ve zulüm şiddetini artırıyor. 30 Aralık 2020 günü Srinagar şehrinin kırsal kesiminde Hint polisi tarafından kurulan 'sahte kontrol noktasında' canice öldürülen 17 yaşlarındaki 3 gencin cesetleri kayıp. Polis gençerin silahlı çatışmada öldüğünü beyan etse de cesetlerin kendilerinde olmadığını söylüyor.

Öldürülen 3 Keşmirli gencin aileleri ve Keşmirli Müslümanlar eylem yaparak evlatlarının cesetlerinin kendilerine iade edilmesini istiyorlar. Sosyal medyada da #ReturnTheBodies (#CesetleriİadeEdin) başlığı altında hızla yayılan talepler Keşmir genelinde gündem oldu.

'Oğlum için ev inşa ettim'

Gençlerden 17 yaşındaki Ather Wani'nin babası Güney Keşmir'in Pulwama bölgesindeki Bellow köyünde oğlu için bir mezar kazarken, 'Oğlum için yeni bir ev inşa ettim. Bir babanın oğlunun mezarını kazması ne kadar acı. Bizim çocuklarımızı canice katlettiler. Tüm Hindistan ve Dünya bunu duymak zorunda. Oğlumun cesedi bana iade edilene kadar ömrüm boyunca bekleyeceğim. Yarın Srinagar'a gidip katillerden oğlumu isteyeceğim. Teslim etmezlerse intihar edeceğim.' ifadeleriyle yürekleri dağladı.

Keşmir'e Yönelik Baskında Neler Yaşanmıştı?

Hindistan ordusu Müslüman halkın yaşadığı Keşmir’in merkezi olan Srinagar kentine yılbaşı arefesinde baskın düzenledi. İşgalci Hint askerlerinin saldırıları sonucunda, Lawaypora bölgesinde üç Müslüman direnişçi katledildi. Bölgedeki evlerde ise hasar meydana geldi.

Keşmir’de katledilen 3 gencin cenazelerine de el konuldu. Hindistan işgal güçleri tarafından katledilen 3 gencin aileleri polis kontrol noktasında toplanarak çocuklarının sivil olduklarını ve cenazelerin iadesini talep etmişti. Hindistan ordusunun cenazeleri iade etmemekte diretmesi üzerine başlayan isyan kısa sürede sosyal medyada da gündem oldu.

Kaynak: Muslim Port

Yorumlar (1)
Mehmet Avni Gözün 2 yıl önce
Hindistan'ın Cammu Keşmir'de Müslümanlara yapmış olduğu zulümü kınıyor ve lanetliyorum.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?