banner39

Keşmir hastanelerine 90 günde 12 bin başvuru

Hindistan işgali altında tutulan Cammu Keşmir'de 12 bin 344 kişi Keşmir hastanelerini doldurdu

Asya 08.10.2016, 11:36 08.10.2016, 11:36
Keşmir hastanelerine 90 günde 12 bin başvuru

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cammu Keşmir'de Hindistan askerleri tarafından kullanılan havalı tabanca pelletlerden sıçrayan saçmalarla yaralanan 12 bin 344 kişi hastanelere başvuru yaptı.

8 Temmuz tarihinde Hizbul Mücahid komutanı Burhan Wani'nin kurulan pusu sonucu öldürülmesinin ardından yaralananların sayısında artış yaşandı.

Sokağa çıkma yasağının 91 gününde Keşmir hastanelerine 12 bin 344 kişinin başvurduğu belirtildi.

Pakistan ve Hindistan 1947 yılında İngiltere’den bağımsızlıklarını alırken Pakistan’ın Cammu Keşmir ve şimdiki Bangladeş’i de içine alan topraklarla ayrılması kararlaştırılmıştı. Ancak Cammu Keşmir’in o zamanki Mihracesi Singh bölgeyi Hindistan devletine para karşılığında satınca, her iki kesim de bölge üzerine hak iddia etmeye başladı. 

Pakistan ile Hindistan arasında Keşmir yüzünden 3 kez savaş çıktı. Savaşlar nedeniyle Keşmir üçe bölündü. Verimli toprakların büyük parçası Hindistan tarafında kaldı. Buraya Makbuza Keşmir deniliyor ve nüfusu 7 milyon. Pakistan tarafında kalan Azad Keşmir’in nüfusu ise 3 milyon. Bunların yanında küçük bir bölge de Çin’in kontrolü altında. Aksai Çin diye isimlendirilen bu yerde ise bir buçuk milyon kişi yaşıyor. Dünya genelinde yaklaşık 15 milyon Keşmirlinin yaşadığı ve bunların yüzde 90’ının Müslüman, geri kalanların ise Hindu, Budist ve diğer yerel dinlere mensup olduğu biliniyor.

Yorumlar (2)
Nilay Küçükoğlu 6 yıl önce
New York Times' dan Ellen Barry "2016 neredeyse şüphesiz ölü gözlerin yılı olarak hatırlanacak" demiş. 1000 gençin gözlerinden almış oldukları yaralanmalar söyletmiş bu cümleyi kendisine...3 ayın her yönü ile özeti için okunabilir şu makale...Suhail Ahmad "Why prolonged hartal is part of the problem and not the solution"
Nilay Küçükoğlu 6 yıl önce
Bu gün "Dünya Kız Çocukları Günü" yani 11 Ekim...Hangi küçük kızlar, hangi coğrafyalarda, hangi eziyetlere veya ölümlere maruz kaldı kim bilir...Keşmir'de, her zaman ürkek bakan pek çok küçük kızın gözleri artık ölü...
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?