Keşmir politikasında köklü değişim talebi

Pakistan'da Cemaat-i Ulama-i İslam lideri, başbakan Navaz Şerif'le biraraya gelerek Keşmir politikasında köklü değişim talebini iletecek

Keşmir politikasında köklü değişim talebi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan Cemaat-i Ulema-i İslam (JUI) lideri Mevlana Fazlur Rahman, Meclis'teki Keşmir Komitesi başkanlığı görevini resmen devralmadan hemen önce Pakistan başbakanı Navaz Şerif'le görüşerek Keşmir politikası konusunda bazı güvenceler almayı planlıyor.

Mevlana'nın sözcüsü, "Cemaat-i Ulema-i İslam lideri ancak Keşmir halkının isteklerine göre sorunu gidermek yönünde İslamabad'ın politikalarında köklü bir değişiklik yapılacağı güvencesi alırsa göreve başlayacak" dedi.

Sözcü Jan Açakzai, "Mevlana Fazlur Rahman, Pakistan ve Hindistan arasındaki uzun süreli sorunları gidermek için neler yapılması gerektiğini Şerif ile görüşecek ve  Keşmir Komitesi başkanlığını hükümet spesifik bir Keşmir politikası belirlemeden kabul etmeyecek" ifadesini kullandı.

Pakistan yönetiminin açıkça Keşmir politikasını tanımlamayarak Keşmir halkına yalan söylediğine inandıklarını söyleyen sözcü, "sonuç olarak Keşmirliler hayal kırıklığına uğradı" dedi.  

Mevlana Fazlur Rahman, siyasi ve askeri kurumların Keşmir politikasını yeniden değerlendirmek için birlikte hareket etmesi gerektiğine inanıyor. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde bazı önerilerin tartışıldığı ancak bugüne kadar sonuç alınamadığı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2014, 13:46
banner53
YORUM EKLE

banner39