Keşmir sınırında Hint-Pakistan çatışması:12 ölü

Keşmir bölgesinde Pakistan sınırında Hint askerlerinin düzenlediği taciz saldırılarında hayatını kaybeden Pakistanlıların sayısı 12'ye yükseldi

Keşmir sınırında Hint-Pakistan çatışması:12 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan'la Hindistan arasında paylaşılan Jamnu Keşmir sınır bölgelerinde, Hint askerlerinin ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 12'ye yükseldi, 42 kişi de yaralandı.

Pakistan’da ismini açıklamayan bir askeri yetkili, geçtiğimiz üç günde Hint askerlerinin Sialkot şehrine bağlı Çarva, Harpal, Pasrur ve Şakargarh sınır bölgelerine ağır silahlar ve havan topları ile düzenlediği saldırılarda ölen sivillerin sayısının 12'ye yükseldiğini, yaralı sayısının da 43 olduğunu söyledi.

Yaralanan sivillerin hastanelerde tedavi altına alındığını aktaran yetkili, Pakistan sınır kuvvetlerinin saldırılara karşılık vermesi ile çatışmaların zaman zaman devam ettiğini ifade etti.

Öte yandan Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in, cuma günü sınırdaki durumu ele almak için üst düzey yetkililerle bir araya geleceği belirtildi.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in Ulusal Güvenlik ve Dış İlişkiler Danışmanı Sertaç Aziz, yaptığı açıklamada, Cuma günü düzenlenecek Başbakan Şerif'in önderliğindeki ulusal güvenlik toplantısında, sadece Pakistan ve Hindistan sınırındaki çatışmaların ele alınacağını ifade etti.

Pakistan güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre saldırıların ardından başlayan çatışmalar sonucu Hindistan askerlerinin de ağır kayıplar verdiği ileri sürüldü. Hindistan sasldırıları sonucunda sınır bölgesinde bulunan birçok evin de büyük ölçüde zarar gördüğü bildirildi.

Hindistan'ın sınır bölgelerine saldırarak bölgedeki istikrarı tehlikeli boyutlara taşımaya çalıştığını vurgulayan Aziz, Pakistan'ın barış görüşmelerinden yana olduğunu, Hindistan'a bir kez daha barış elini uzattığını, bölgede kalıcı istikrar ve huzurun sağlanması için Keşmir meselesinin halledilmesi gerektiğini kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 11:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35