banner39

Keşmir Vadisi'ndeki 1800 devlet okulu temiz sudan mahrum

Okullarda temiz ve güvenli içme suyu tesisi zorunlu olmasına rağmen Keşmir'deki 1800 devlet okulunda eğitim gören çocuklar tanklardaki beklemiş sudan içmek zorunda kalıyor ya da içme sularını evden getiriyor

Asya 21.02.2020, 11:19 21.02.2020, 11:54
Keşmir Vadisi'ndeki 1800 devlet okulu temiz sudan mahrum

Rahul Sharma

Kazipora Bandipur Devlet Ortaokulu öğrencisi Aiman, okullarında su sistemi olmadığını söyledi. Birçok öğrenci yakındaki bir nehirden ve bir tanktan su içiyor.

Keşmir Vadisi'nde 1800'den fazla devlet okulunda öğrenciler için temiz içme suyu bulunmuyor. Bu okulların öğrencileri evden kendileri için su getirir veya okul binasının etrafında bulunan bir açık su istasyonuna güvenir. Kuzey Keşmir ilçesi Kupwara'daki 580 okul temiz içme suyu tesisinden yoksun bırakılıyor. İdare, bu okullarda bu tesisi sağlamak için 25 Mart 2020 tarihine kadar bir süre belirlemiştir.

Okul Eğitim Müdürlüğü'ne göre Keşmir, Budgam'daki 150 devlet okulu temiz içme suyu tesisinden yoksun bırakılırken, Güney Keşmir'deki Anantnag'daki 200 okul, Pulwama'daki 120, Kulgam'daki 70 ve Bölge Shopian'daki 80 okul temiz içme suyu tesisi içermiyor. Kuzey Keşmir'deki Baramulla'da 270, Bandipore'da 540 ve Kupwara'da 580 okulun temiz içme suyu yok. 2009 RTE Yasası, çocuklar için eğitim hakkı hükümlerine göre, her okulda temiz ve güvenli içme suyu tesisi zorunludur. Bununla birlikte, okulda güvenli ve temiz içme suyu eksikliği nedeniyle, bu öğrenciler güvensiz sulardan su içmek zorundadır. Bu nedenle, bu öğrencilerin birçok kez ciddi hastalıklardan muzdarip olma olasılığı vardır.

Çocuklar nehir veya tanktan su içiyor

Kazipora Bandipur Devlet Ortaokulu öğrencisi Aiman, okullarında su sistemi olmadığını söyledi. "Birçok öğrenci yakındaki bir nehirden ve bir tanktan su içiyor. Birçok çocuğun ishal sorunu vardı. Bundan sonra evimden su getiriyorum. Diğer birçok öğrenci de aynı şeyi yapar." dedi.

23 proje beş yıl boyunca askıda

Okul Eğitim Bölümü, temiz içme suyu tesisinden yoksun bırakılan okulları bekleyen projeler kategorisinde listelemiştir. Bunlardan 23'ü beş yıldan fazla süredir devam ediyor. Tüm bunların 25 Mart 2020'ye kadar tamamlanması hedefleniyor. Bu projeleri yürütmek için, Eğitim Bakanlığı Proje Uygulama Ajansı PIA'yı kurmuştur.

Planlama Okulu Eğitim Bölümü Müdür Yardımcısı Madan Gopal Sharma'ya göre Cammu ve Keşmir'de 116 proje onaylandı. Bunlardan 16'sı, kalanlar üzerinde çalışmalar devam ederken tamamlanmıştır. Vadideki tüm devlet okullarındaki temiz içme suyu tesisini eski haline getirmek için DPR'yi onayladık. Bu görevi PHE olarak da bilinen Hidroenerji Departmanına verdik. Su gücü departmanından bu beklemedeki projeleri 25 Mart'a kadar tamamlaması istenmiştir. 

Kaynak: jagran.com, www.dunyabulteni.net 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?