banner15

Keşmir'de 12 haftadır Cuma kılınamıyor

Hindistan işgali altındaki Cammu Keşmir'de Kurban Bayramı'nda ibadete kapatılan camilerde bu hafta ile birlikte tam 12 cumadır namaz kılınamıyor

Keşmir'de 12 haftadır Cuma kılınamıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan işgali altında tutulan Cammu Keşmir'de Kurban Bayramı öncesinde kapatılan tüm cami ve türbeler halen kapalı. Eski Başbakan Ömer Abdullah geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada hükümetin kararını, "Tarihimizde böyle bir şey daha önce asla olmadı. Bayramda tüm cami ve türbelerin kapatılmasına halkın tepkisi büyük olacak" dedi.

Keşmir'de Bayram sabahı camiye gittiğinde kapıların kilitli olduğunu gören insanlar büyük şaşkınlık yaşadı. Srinagar'daki Jamia mescidinde bu hafta ile birlikte tam 12 cumadır namaz kılınamıyor.

Caminin bulunduğu Nowhatta alanında tanklar ve polis sürekli nöbet tutuyor. Yetkililer sokağa çıkma yasağı olduğunu öne sürerek insanların camiye gitmesini yasakladıklarını söylüyor

İndian Express'e konuşan Ömer Abdullah isimli vatandaş, "Ömrümde ilk kez bayram namazımı kılamadım. Hükümetin halkın dinine müdahale ettiğini görüyor herkes."dedi.

Devlet Kongresi Başkanı Ghulam Ahmad Mir, bayram namazı için camiye gittiğinde, " Hayatımda ilk kez, dua eden namaz kılan insanların copla dövüldüğünü gördüm" dedi. Syed-ur Rehman Şems ve Mirwaiz Ömer Faruk isimli mescid görevlileri "Jamia mescidi ilk defa bayram namazı için kapatıldı" açıklaması yaptı.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2016, 17:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nilay Küçükoğlu
Nilay Küçükoğlu - 3 yıl Önce

Faisul Yaseen'in makalesinde, Medicins Sans Frontieres (Sınır Tanımayan Doktorlar) ile University of Kashmir's Department of Psychology and Institute of Mental and Neurosciences tarafından yapılan araştırmaya göre, Keşmirlilerin %93'ünün yaşamlarında travmatik olaylar ve çatışmalar ile ilgili travma yaşadığı tespit edilmiş. 8 Temmuz'dan sonra eminim oran %100 olmuştur...Çok çok üzücü...Neden ?

Nilay Küçükoğlu
Nilay Küçükoğlu - 3 yıl Önce

İlgilenenler için makalenin adı ve yazarı : Conflict weighs heavy on the minds of Kashmiris _ Faisul Yaseen

banner39

banner36

banner37

banner35