Keşmir'de bağımsızlık yanlısı genç öldürüldü

Asya'nın Filistin'i olarak bilinen Hint işgali altındaki Keşmir'de bağımsızlık yanlısı direnişçilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 15 yaşındaki bir genç hayatını kaybetti

Keşmir'de bağımsızlık yanlısı genç öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde bağımsızlık yanlısı direnişçilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 15 yaşındaki bir genç öldü.

Emniyet yetkilisi S.P. Vaid, Hint askerlerinin, direnişçilerin bir evde saklandığı ihbarı üzerine Padgampora köyünü güvenlik çemberi altına aldığını belirtti.

Vaid, köy meydanına yürüyen vatandaşların, direnişçilerin kaçmasına yardımcı olmak için güvenlik güçlerine taşlarla saldırdığını, bunun üzerine güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çatışma çıktığını, çatışmada 15 yaşındaki bir gencin kaza kurşunuyla öldüğünü ifade etti.

Köylüler ise gencin, askerlerin protestoculara ateş açması sonucu öldüğünü, çatışmada 3 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Hindistan ve Pakistan arasında İngiltere'den bağımsızlıklarını kazandıkları 1947'den bu yana tartışma konusu olan Keşmir'de 70 bin kişi şiddet olaylarında yaşamını yitirdi.

Cammu Keşmir'deki direniş grupları, 1989'dan bu yana bağımsız olmak ya da Pakistan'a bağlanmak için eylemler yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER