banner15

Keşmir’de çatışmalar yeniden alevlendi

Pakistan ve Hindistan arasındaki müzakerelerin sona ermesinin ardından Keşmir'de çatışmalar tekrar başladı

Keşmir’de çatışmalar yeniden alevlendi

Hindistan ordusunun Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, iki ülke arasındaki tartışmalı bölgede yükselen tansiyon nedeniyle üst düzey görüşmelerin iptal edilmesinin ardından Keşmir'de çatışmalar yeniden başladı.

Hindistanlı askeri bir yetkiliye göre, 23 Eylül'de Hindistan ve Pakistan kontrolündeki Keşmir'i ikiye ayıran yarı resmi sınırı geçmeye çalışan Keşmirli direnişçilere yönelik saldırıda iki direnişçi öldürüldü. 

Pazartesi günü yaşanan çatışmalarda da Hint ordusu, üç savaşçının ve bir Hint askerinin öldüğünü ifade etti.

MÜZAKERELERE İPTAL EDİLMİŞTİ

Geçen hafta Hindistan, Pakistan ile gerçekleştirilecek üst düzey görüşmeyi iptal ettiğini açıklamıştı. İptal sebebini ise "Hindistan güvenlik güçlerinin Pakistan merkezli oluşumlar tarafından yapılan saldırılarda öldürülmesi" gösterilmişti. Hindistan ile Pakistan arasında bu tarz görüşmeler oldukça nadir gerçekleşiyor. İki ülkenin dışişleri bakanları arasında gerçekleştirilmesi planlanan söz konusu görüşme de üç yılın ardından bir ilk niteliğindeydi.

Geçtiğimiz hafta Keşmir'deki savaşçılar tarafından kaçırılan ü. Hint polisi öldürülmüştü. Aynı zamanda ihtilaflı bölgede bir sınır muhafaza da düzenlenen saldırıda hayatını kaybetmişti.

70 YILLIK SORUN

Hindistan ile Pakistan arasında 70 yıldan uzun süredir devam eden Keşmir sorunu on binlerce insanın hayatına mal oldu. Ancak bölgenin tartışmalı statüsünde bu zamana kadar bir değişim yaşanmadı. Bölgede yaşanan gerginlik zaman zaman şiddetini artırarak sürüyor.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2018, 16:29
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48