banner39

Keşmir'de direniş liderleri bir araya geldi

Keşmir'de önde gelen üç direniş lideri binlerce kişinin katıldığı bir mitingte yanyana geldi ve Hindistan işgaline karşı birlik oldukları mesajını verdi

Asya 20.04.2015, 17:50 20.04.2015, 18:18
Keşmir'de direniş liderleri bir araya geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Keşmir'in Narbal köyünde geçtiğimiz hafta başlayan gösteriler devam ediyor. Göstericilere ateş açan Hindistan askerlerinin bir çocuğu öldürmesinin ardından gösterilere civar bölgelerden katılanlar oldu. Bugün, bir araya gelen göstericiler arasında Keşmir'in önde gelen direniş liderlerinden Seyid Ali Geylani, Mirvaiz Ömer Faruk ve Muhammed Yasin Malik de vardı.

Göstericilerin önünde yanyana poz veren üç önemli Keşmirli direniş lider, Keşmir'in bağımsızlığı için birlik olmak gerektiğini söyledi. Hindistan askerleri tarafından öldürülen Süheyl Ahmed Sufi isimli Keşmirli çocuğun ailesine taziyede bulunmak üzere Narbal köyüne gelen liderler, Hindistan'ın Keşmir'de gerçekleştirdiği zulümlere dikkat çekti.

Keşmir'in Narbal köyünde toplanan binlerce Müslüman, bağımsızlık yanlısı sloganlar attı. Kalabalığa hitap eden direniş liderlerinden Geylani, "Direnişçiler bir hedef için her zaman birleşirler ama siz insanlar ayrışıyorsunuz. Siz hem bağımsızlık mücadelesini destekliyorsunuz hem de Hindistan yanlısı Keşmir partilerine oy veriyorsunuz. Sizin için neyin iyi olacağına karar vermek zorundasınız" dedi.

Hindistan bir işgal gücüdür diyen Geylani, Hindistan yanlısı siyasetçilerin sadece işgali güçlendireceğini ifade etti. Geylani, "Birleşirsek ayakta kalırız, ayrışırsak düşeriz." ifadelerini kullandı.

Hindistan askerlerinin öldürdüğü Keşmirli çocukla da ilgili konuşan Geylani, "Masum insanların katilleri dışarıda serbestçe dolaşıyor ve hiçbir cezayla karşılaşmıyorlar. Bu yüzden insanları birleşmeye ve Hindistan'a bizim bir olduğumuzu göstermeye çağırıyorum" dedi.

Kalabalığa hitaben konuşan bir diğer direniş lideri Mirvaiz Ömer Faruk da, "Hindistan'da iktidarda olan Bharatiya Janata Partisi (BJP) ve diğer Hindistan yanlısı Keşmir partileri Keşmir'deli direniş liderini zayıflatma çabalarında eşittirler. Ancak Keşmirin insanları ve özellikle genç nesil uyanıyor ve onlara izin vermeyecekler" dedi.

Hindistan askerlerinin çocuk yaştaki bir Keşmirli'yi öldürmesini kınayan diğer direniş lideri Yasin Malik, "Hindistan yöneticilerine ve onların Keşmir'deki uzantılarına sormak istiyorum, bu cinayetleri daha ne kadar sürdürebilirsiniz? Neden Hindistanlılar, şiddet içermeyen eylemlere katılan bu küçük yaştaki çocukları öldürerek gençlerimizi şiddete itiyor ve siyasi çalışmaları baltalıyor?" dedi. 

Keşmir, 1989 yılından bu yana Hindistan işgali altında bulunuyor. Keşmir'in Hindistan tarafından işgal edilmesinin ardından meydana gelen olaylarda en az 68 bin kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?