banner39

Keşmir'de göstericilere ateş: Bir çocuk öldü

Hindistan askerleri gösteri yapan Keşmirlilerin üzerine ateş açtı, olayda Keşmirli bir çocuk hayatını kaybetti

Asya 18.04.2015, 11:14 18.04.2015, 12:23
Keşmir'de göstericilere ateş: Bir çocuk öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Keşmir'de Hindistan'a karşı gerçekleştirilen gösterilere silahla müdahale eden Hindistan askerleri göstericiler arasında bulunan bir çocuğu öldürdü. Keşmir'de dünden bu yana devam eden gösterilere Hindistan askerinin müdahalesi sert oluyor.

Keşmir'in işyerlerinin bulunduğu ve toplu taşıma araçlarının güzergahı üzerinde olan Narbal köyünde dünden bu yana iş yeri kapama, grev ve gösteriler devam ediyor. Hindistan askerleri bu sabah gösteri yapan Keşmirlilere ateş etti. Hindistan polis yetkililerinden Syed Javaid Mujtaba Gillani, olayda bir çocuğun hayatını kaybettiğini söyledi. Çocuğun öldürülmesinin ardından tepki gösteren diğer köylüler de protestolara katıldı. Hindistan askerleri gösteri yağan Keşmirlileri dağıtmak için biber gazı kullanıyor.

Keşmir'de direniş lideri Seyid Ali Geylani, direniş liderlerinden Masarat Alam'ın serbest bırakıldıktan birkaç hafta sonra aynı suçlamayla yeniden tutuklanmasının ardından bölgedeki halka grev yapma çağrısında bulunmuştu.

Geylani'nin çağrısına uyan Keşmirli Müslümanlar, dünden bu yana gösteri düzenliyor. Gösterilerde çıkan olaylarda, 20 Hindistan polisi 5 de Keşmirli göstericinin yaralandığı bildirildi.

Keşmir, 1989 yılından bu yana Hindistan işgali altında bulunuyor. Keşmir'in Hindistan tarafından işgal edilmesinin ardından meydana gelen olaylarda en az 68 bin kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?