Keşmir'de Hindistan'ın silah deposuna saldırı

Keşmir'de bir silah deposuna düzenlenen saldırıda bir Hindistanlı paramilis öldü

Keşmir'de Hindistan'ın silah deposuna saldırı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Keşmir'de, Hindistan ordusuna ait kampa el bombası ve silahla düzenlenen saldırı sonucu çıkan çatışmada Hintli paramilislerden 1'i öldü, 1'i yaralandı.

Emniyet yetkilisi Syed Javeid Mujataba Gillani, direnişçilerin Srinagar kentinin 50 kilometre kuzeybatısındaki Baramulla kasabasında bulunan kampa girmeye çalışıp çalışmadığının henüz belirlenemediğini söyledi. Gillani, direnişçilerle çıkan çatışmada bir paramilisin öldüğünü, bir diğerinin de yaralandığını ifade etti.

Keşmir Sınır Kontrol Hattı'nda dün Hindistan ve Pakistan askerlerinin karşılıklı ateş açtığı, çatışmada ölü veya yaralı olmadığı bildirilmişti.

Pakistanlı ve Hint askerler arasında daha önce Keşmir sınırında çıkan silahlı çatışmada iki Pakistan askerinin öldüğü bildirilmişti. Pakistan, askerlerinin, Hint askerlerin sınır ötesindeki dört noktadan başlattıkları provokasyon ateşine cevap verdiğini belirtmişti.

Hindistan ordusu ise iki ülke arasındaki fiili sınırda "nokta operasyonu" yaptığını savunurken, Pakistan, operasyonu, "sahte etki oluşturmak için kasıtlı uydurulan bir yalan" olarak nitelendirmişti.

Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde güvenlik güçleriyle bağımsızlık yanlısı gruplardan Hizbul Mücahidin üyeleri arasında 8 Temmuz'da çıkan çatışmada, örgütün üst düzey üyelerinden Wani'nin öldürülmesiyle on binlerce kişi sokaklara çıkmıştı. Bölgede 2 ayı aşkın süredir devam eden ve Hindistan güvenlik güçlerinin biber gazı ve gerçek mermi kullandığı gösterilerde en az 90 Keşmirli hayatını kaybetti, 3 binden fazla sivil yaralandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 08:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35