banner39

banner35

Keşmir'de işgale karşı direniş sürecek

Bağımsızlık yanlısı Keşmirli liderler, direnişin sürmesi kararı verdi

Asya 08.11.2016, 19:50 09.11.2016, 08:15
Keşmir'de işgale karşı direniş sürecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesindeki bağımsızlık yanlısı liderler, dört aydır devam eden Hindistan karşıtı eylemlerin sürmesi kararı aldı.

Cammu Keşmir Özgürlük Cephesi lideri Yasin Malik, Keşmir sivil toplum ve iş dünyası liderleriyle ortaklaşa düzenlenen toplantı sonunda yaptığı konuşmada, "Toplantıdaki herkes mevcut mücadelenin devam etmesi gerektiğini söyledi." dedi.

Bölgenin önde gelen kanaat liderlerinden Malik, "Bu, halkın hareketi ve onlar devam etmek istediği sürece devam edecek." ifadesini kullandı.

Toplantıya Malik'in yanı sıra bağımsızlık yanlısı Keşmir Hürriyet Konferansı liderleri Seyid Ali Geylani ve Mirvaiz Ömer Faruk, tüccarlar, öğretmenler, memurlar, dini ve siyasi liderler ile diğer sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Cammu Keşmir bölgesinde polis tarafından işkence yapıldığı iddia edilen bir gencin hayatını kaybetmesinin ardından cumartesi günü düzenlenen cenaze töreninde, güvenlik güçlerinin kalabalığa müdahalesi sonucu en az 30 kişi yaralanmıştı.

Bölgedeki birçok okul, temmuz ayında başlayan Hindistan karşıtı gösterilerin ardından kapanmıştı.

Geçen haftadan bu yana sınır bölgesinde çıkan çatışmalarda 14'ü sivil 24 kişi ölmüş, Hindistan ve Pakistanlı yetkililer ölümlerden birbirini suçlamıştı.

Cammu Keşmir'de, güvenlik güçleriyle bağımsızlık yanlısı gruplardan Hizbul Mücahidin üyeleri arasında 8 Temmuz'da çıkan çatışmada, örgütün üst düzey üyelerinden Burhan Wani'nin öldürülmesinin ardından on binlerce kişi sokaklara çıkmıştı. Bölgede iki ayı aşkın süredir devam eden ve Hindistan güvenlik güçlerinin biber gazı ve gerçek mermi kullandığı gösterilerde şu ana kadar 90'dan fazla Keşmirli hayatını kaybetti, 3 binden fazla sivil yaralandı.

Hindistan ve Pakistan arasında, İngiltere'den bağımsızlıklarını kazandıkları 1947'den bu yana tartışma konusu olan Cammu Keşmir'de yaşanan şiddet olaylarında 70 bin kişi hayatını kaybetti.

Cammu Keşmir'deki direniş grupları, 1989'dan beri bağımsızlık ya da Pakistan'a bağlanmak için eylemler yapıyor.

 

Yorumlar (1)
Nilay Küçükoğlu 6 yıl önce
Yaşananlar kabul edilebilir gibi değil... 8000'den fazla tutuklu var. Halkın isyanı için Jamia Masjid'in cuma günleri bile kapalı olması, başlıbaşına bir sebep...Her Keşmirlinin 1947'den beri kendisi veya yakınları ile ilgili yaşadığı travmatik bir olay var...Halkın kaybedecek bir şeyi kalmamış. Açlık, susuzluk, yoksulluk, eğitim, huzur, mutluluk, barış, iyi ve kötü herşey onlar için o kadar uzaklarda ki...tek dertleri bağımsızlık...Allah yardımcıları olsun; çünkü yanlarında sadece Allah var..
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?