banner39

Keşmir'de Müslümanlar BJP ile görüşmelere başladı

Hindistan'da iktidar partisi olan BJP ve Keşmir'de en çok oyu alan Müslüman Halkın Demokratik Partisi yerel hükümetin kurulması için pazar günü görüşme yapacak

Asya 07.02.2015, 16:34 07.02.2015, 17:34
Keşmir'de Müslümanlar BJP ile görüşmelere başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cemmu ve Keşmir'de hükümetin kurulması konusu henüz çözüme kavuşturulamadı. Hindistan'da iktidardaki Bharatiya Janata Partisi (BJP) ve Keşmirli Müslümanların partisi Halkın Demokratik Partisi (PDP) ile Keşmir'deki yerel hükümet programı görüşmelerinin gerçekleştirilemediği açıklandı. Ancak görüşmelerin pazar günü başlatılacağı bildirildi. PDP, Keşmirli kanaat önderlerinin çağrılarına rağmen, diğer Müslüman partilerle değil, BJP ile görüşmeye başladı. 

87 kişilik Keşmir meclisinde 28 sandalye kazanan PDP, 25 sandalyeye sahip olan BJP ile resmi olmayan görüşmelerini sürdürdüklerini ancak resmi görüşmeler için komite oluşturacaklarını açıkladı.

BJP'nin Genel Sekreteri Ashok Koul "İki parti arasında hükümeti kurmak için girişimlerde bulunuldu ama Delhi seçimlerinden dolayı ertelendi. 8 Şubat'ta hükümet programını belirlemek için PDP liderleri ile masaya oturulacak." dedi. Koul program için PDP ile diyalogları kimin sürdüreceğine dair bir şey söylemedi.

KEŞMİR'DE HÜKÜMET BİRKAÇ GÜN İÇİNDE İLAN EDİLEBİLİR

Koul, Keşmir'de yeni bir hükümetin çok yakın zamanda oluşturulacağını ileri sürdü. Koul açıklamasında, "BJP, Cemmu Keşmir'de hükümeti istiyor ve şunu söyleyebilirim ki Keşmir'de önümüzdeki birkaç gün içerisinde hükümet şekillenebilir." iddialarını dile getirdi. 

BJP'nin görünen hükümet programınde Keşmir'in geliştirilmesi, genç istihdamı konusunda çözümler, turizm gibi iş olanakları sağlayabilecek bazı sektörlerin canlandırılması gibi konulardan oluşuyor. Ancak BJP'nin Keşmir'le ilgili gizli bir ajandasının olduğu ileri sürülüyor. 

BJP'NİN KENDİ AJANDASI VAR

Keşmir'de Hindistan işgaline karşı verilen mücadelenin önde gelen isimlerinden Muhammed Azam İnkılabi, Keşmir'de BJP ile PDP'nin diyalog yapacaklarına yönelik iddialarla ilgili daha önce yaptığı açıklamada BJP ile yapılacak herhangi bir koalisyona karşı olduğunu söylemişti. İnkılabi, Keşmirli Müslümanların kendi aralarında diyalog kurmaları gerektiğini ifade etmiş ve Keşmir'in yerel yapısının korunmasını istemişti. 

Bu çağrısına gerekçe olarak, BJP'nin kendi ajandası olduğunu dile getiren İnkılabi, BJP'nin Hindistan anayasasında Keşmir'in statüsünü belirleyen 370'inci maddeyi değiştirmek istediğini söyledi. Hindistan Anayasası'nın 370'inci maddesi, Cemmu ve Keşmir bölgelerine, Hindistan'ın diğer eyaletlerinden farklı bir statü veriyor. Bu statü, vatandaşlık, mülk edinme ve temel hakları kapsıyor. Hindistan'ın başka bölgelerinden kimse Cemmu ve Keşmir bölgelerinden mülk satın alamıyor. 

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü