banner39

Keşmir'de olaylar devam ediyor: Altı ölü

Hindistan'ın işgali altında bulunan Keşmir'in başkenti Srinigar'da bir hükümet binasını basan silahlı milislerle, hükümet kuvvetleri arasındaki çatışma üçüncü gününe girdi. Çatışmada şu ana kadar üçü asker, ikisi polis altı kişi hayatını kaybetti

Asya 22.02.2016, 09:35 22.02.2016, 12:32
Keşmir'de olaylar devam ediyor: Altı ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan işgali altındaki Keşmir'in başkenti Srinigar'da, silahlı kişilerce hükümet binasına ateş açılmasıyla başlayan çatışma sürüyor. Son üç günde, çatışmada altı kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden üçü Hint askeri, ikisi Hint polisi ve biri de sivil. 

Kimsenin rehin alınmadığını belirten polis, çatışmanın devam ettiğini bildirdi. Pampore bölgesine toplanan 500 gencin özgürlük sloganları attığı bildirilirken Frestbal cami yakınlarında meydana gelen patlamada en az 15 kişinin yaralandı.

Yerel yetkililer bölgeye 500 gencin toplandığını ve özgürlük sloganları attığını bildirdi.

İngiltere'den 1947 yılında bağımsızlıklarını kazanan Hindistan ve Pakistan, Keşmir nedeniyle 1948, 1965 ve 1971'de üç kez savaşmıştı. Hindistan, Pakistan'ı, Cammu Keşmir eyaletinde saldırılar düzenlemeleri için çeşitli grupları silahlandırmakla suçluyor. Cammu Keşmir'deki şiddet olaylarında 70 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği düşünülüyor.

Hindistan, Müslümanların çoğunlukta olduğu Cammu Keşmir'de yarım milyon asker bulunduruyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?