banner15

Keşmir'de protestolar sürecek

Keşmir'deki gerginlik devam ederken, Yeni Delhi'nin 'göz boyama' çabalarına bağımsızlık liderlerinden tepki geldi

Keşmir'de protestolar sürecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Son üç ayda 100'den fazla insanın Hind güvenlik güçlerinin ateşiyle öldüğü Keşmir'e yönelik işgalci Hindistan'ın görüşme talepleri Keşmirli bağımsızlık liderleri tarafından reddedildi.

Hindistan İç İşleri Bakanı Palaniappan Chidambaram, tarafından açıklaman "uzlaşma süreci paketi"nde "taş atmaktan dolayı tutuklanan veya gözaltına alınan gençlerin hemen serbest bırakılması, haklarındaki suçlamaların kaldırılması ve polis kurşunuyla ölenlerin ailelerine tazminat ödemek" yer alıyor.

Hindistan hükümeti, Keşmir'de "güvenlik güçlerine geniş çaplı vurma, tutuklama ve arama yetkisi veren kanunun kaldırılması" üzerinde de duruyor.

Ancak Yeni Delhi'nin çağrısını 'gözboyamak' olarak nitelendiren Keşmir'li bağımsızlık yanlısı gruplar asıl isteklerinin yerine getirilmediğini ve 10 günlük daha protesto kararı aldıklarını açıkladı.

Hindistan işgali altındaki Keşmir 1989 yılından bu yana bu işgale karşı mücadele veriyor. Çoğunluğu sivil onbinlerce insanın hayatını kaybettiği bu mücadelede en gergin günlerden bazıları geçtiğimiz haftalarda yaşanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2010, 12:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48