banner39

Keşmir'de silahların gölgesinde seçim | FOTO

Keşmir'de silahların gölgesindeki seçimlerin dördüncü aşaması tamamlandı. Seçmenlerin yüzde 49'unun oy kullandığı seçimlerin sonucu 23 Aralık'ta açıklanacak

Asya 15.12.2014, 11:16 15.12.2014, 12:04
Keşmir'de silahların gölgesinde seçim | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan işgali altında bulunan Keşmir'de yapılan seçimlerde dördüncü aşama dün tamamlandı. Silahların gölgesinde gerçekleştirilen seçimlerde, alınan geniş güvenlik önlemleri dikkat çekti. Seçimlere katılım yüzde 49 olarak gerçekleşti. Seçim sonuçları 23 Aralık'ta açıklanacak. 

Keşmir'de yapılan seçimleri Müslümanların önemli bir bölümü boykot etti. Boykot etmeyenlerin gerekçesi ise, Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi (BJP)'nin Müslümanların boykotundan faydalanarak Keşmir'de seçimi kazanıp baskıyı artırması riski olarak ifade ediliyor. 

Keşmir'in başkenti Srinagar'da yaşayan Müslümanlar'dan Asif Lone boykota katılmamasıyla ilgili olarak, "Biz BJP'nin güçlenmesini engellemek ve yerel gelişmeyi sağlamak için oy kullanıyoruz" ifadelerini kullandı. Asif Lone, ayrıca, "Bu oylama Keşmir meselesine bir çözüm olarak düşünülmemelidir" dedi. 

MÜSLÜMANLAR'IN ÖNEMLİ BİR KISMI SEÇİMİ BOYKOT ETTİ

Cemmu Keşmir Bağımsızlık Cephesi aktivistleri, seçimleri boykot edeceğini duyurmuştu. Grup seçimlerin yapıldığı sırada, boykot çağrısı yapan afişler asıp seçim karşıtı sloganlar attı. 

Seçimi boykot etmeyen Müslümanlar'dan Keşmir Üniversitesi Profesörlerinden Nur Muhammed Baba ise, Keşmir'deki Müslümanlara oy kullanmaları yönünde çağrı yapmış ve "İnsanlar eğer oy kullanmazlarsa bundan BJP'nin karlı çıkacağını düşünmelidirler" ifadelerini kullanmıştı.

Hindistan'ın Keşmir'i işgal etmesi sırasında kardeşi öldürülen Şeyh Zafer Ahmed, oy kullanmaya gidenlerle ilgili olarak, "Bu kuyruklar (oy kuyruğu) herhangi bir ihaneti göstermiyor, bu insanlar BJP'ye karşı yerel partileri desteklemelidirler" dedi.

SONUÇLAR 23 ARALIK'TA AÇIKLANACAK

Dört aşamlı olarak gerçekleştirilen seçimlerin sonucunun 23 Aralık'ta açıklanacağı bildirildi. Seçimlerin ilk iki aşamasına katılım yüzde 71 olarak gerçekleşti. Üçüncü aşamaya katılım yüzde 59 olarak gerçekleşti. Seçimlerin son aşaması olan dördüncü aşamaya ise yüzde 49'luk bir katılım gerçekleşti.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi liderliğindeki BJP Keşmir'deki yerel yönetimi ele geçirirse bölgedeki gerginliğin giderek artabileceği belirtiliyor. Bölgedeki Hindu milliyetçisi grupların zaman zaman Müslüman Keşmirlilere saldırdığı biliniyor. Hindu milliyetçisi iktidar partisi BJP'nin Keşmir'de yönetimi ele geçirmesinin bu grupları daha da cesaretlendireceği kaydediliyor.

KEŞMİR'İN STATÜSÜNÜ DEĞİŞTİRME GİRİŞİMİ

Hindistan'da Modi liderliğinde iktidara gelen BJP, Hindistan Anayasa'sında bulunan ve Keşmir'in statüsünü belirleyen 370'inci maddeyi değiştirme niyetini açıklamıştı. 

Hindistan Anayasası'nın 370'inci maddesi, Cemmu ve Keşmir bölgelerine, Hindistan'ın diğer eyaletlerinden farklı bir statü veriyor. Bu statü, vatandaşlık, mülk edinme ve temel hakları kapsıyor. Hindistan'ın başka bölgelerinden kimse Cemmu ve Keşmir bölgelerinden mülk satın alamıyor. Hindistan bunu değiştirmeye çalışıyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?