banner39

Keşmir'de tansiyon yükseliyor; okullar süresiz kapatıldı

Keşmir'de son aylarda yaşanan okul yangınları ve dün Hindistan ve Pakistan arasında yaşanan çatışmada 6'sı sivil 8 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından bölgedeki okullar süresiz olarak kapatıldı

Asya 02.11.2016, 13:02 02.11.2016, 17:10
Keşmir'de tansiyon yükseliyor; okullar süresiz kapatıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan işgali altında bulunan Cammu Keşmir'de 30 Ekim tarihinde bir gün içinde üç okul birden ateşe verildi. Son iki ay içinde 20 okulun kundaklandığı ülkede devlet yangını çıkaran kişiler hakkında araştırma başlattı.

Yetkililerden yapılan açıklamada yangının çıkış nedenini bilmedikleri kimliği belirsiz kişilerce yapıldığı bildirildi. Polis okul yangınlarıyla ilgili 21 kişinin tutuklandığını 20 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Eski Başbakan ve Muhalefet lideri Ömer Abdullah olayların ardındaki kişiler hakkında sıkı ceza verilmesi çağrısında bulundu. Yangın olaylarının artması sonrası okul idareleri, yetkililerle yaptıkları görüşmeler sonrasında öğremenlerin binaların güvenliği konusunda gece nöbeti tutmak için gönüllü oldukları açıklandı.

Keşmir'de son dört aydır artan çatışmalar sebebiyle 174 okul kapalı tutuluyordu. Hindistan-Pakistan arasında artan gerginlik ve Keşmir sınırındaki çatışmalar sonrası bu sabah, dünkü sekiz kişinin ölümünün ardından Keşmir'de buluanan 300 okulun süresiz olarak kapatılmasına karar verildi.

Cammu Keşmir sınırındaki köyde çapraz ateşte kalan 2'si çocuk 4'ü kadın 6 sivil hayatını kaybederken 2 Pakistan askeri de çıkan çatışmada öldürüldü. Hint askerlerince açılan ateş sonucu çıkan çatışmalarda 22 kişi de yaralandı.

Yorumlar (1)
Nilay Küçükoğlu 6 yıl önce
119 gündür acı, gözyaşı, ölüm, yaralanma, tutuklama vs. devam ediyor. 17 haftadır Cuma namazı kılınamıyor Jamia Mescitte. Aktif eğitime erişim yok. 25 okul tamamen veya kısmen yandı. İlgilenenler için şu iki makale okunabilir..."Who has burned my school ?" ve "Vicious arson attacks on schools in Kashmir must end: Amnesty International India.
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?