banner15

Keşmir'de tutuklama gerginliği

17 yaşındaki gencin Hint polisi tarafından yaralanması üzerine düzenlenen protesto gösterilerine binlerce kişi katıldı

Keşmir'de tutuklama gerginliği

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ramazan ayında devam eden Hint zulmü, işgal altındaki Keşmir'de sokakları yeniden hareketlendirdi.
Başkent Srinagar'da dün sabah saatlerinde 17 yaşında bir Keşmirli gencin polis tarafından yaralanması üzerine, yüzlerce Keşmirli Cuma Namazı sonrası sokağa çıktı, Hint işgalini ve hız kesmeyen tutuklamaları protesto etti.

Özellikle gençlerin sokaklara döküldüğü ve Hint askerleri ile çatıştığı olaylar sırasında şehirde hayat durma noktasına geldi. Basında çıkan bazı haberlere göre, polis, göstericileri dağıtmak için cop ve göz yaşartıcı gaz kullandı. Gençlere yönelik baskı ve yıldırma kampanyasının sürdüğünü belirten Keşmirliler, neredeyse hergün gençlerin sebepsiz yere tutuklanmasına öfkeli...

21 YILIN BİLANÇOSU

Öte yandan, Hindistan İçişleri Bakanı Prasad, Keşmir'de 1990 senesinden beri meydana galen çatışmalarda en az 40 bin kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Prasad, ölenlerin 13 bin 226'sının sivil olduğunu dile getirirken; 5 bin 369'unun asker ve polislerden oluştuğunu sözlerine ekledi.

Bazı insan hakları gözlemcileri ise Presad'ın aksine bölgedeki çatışmalarda en az yüz bin kişinin öldüğünü ifade ediyor.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen protesto gösterileri sırasında Hint güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 110 Keşmirli hayatını kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 10:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35