banner39

Keşmir'deki çatışmada bir çocuk öldü

Keşmir'de Pakistan sınır muhafızlarıyla Hindistan askerleri arasında meydana gelen çatışmalarda bir kız çocuğu hayatını kaybetti

Asya 03.01.2015, 09:17 03.01.2015, 09:59
Keşmir'deki çatışmada bir çocuk öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Keşmir'de Pakistan ile Hindistan arasındaki sınırda, iki ülke güvenlik güçleri arasında bu sabah çıkan çatışmalarda 13 yaşında bir kız çocuğun öldüğü bildirildi.

Pakistan ordu sözcülüğü, çatışma çıkmasından Hint askerlerini sorumlu tuttu ve çatışma bölgesindeki bir köyde 13 yaşında bir kız çocuğun öldüğünü belirtti. Ordu sözcülüğü, ayrıca 8 yaşındaki bir erkek çocuğun yaralandığını açıkladı.

Sorunlu Keşmir bölgesinde yer alan 193 kilometre uzunluğundaki Siyalkot sınırı boyunca Pakistan ve Hindistan güçleri arasında silahlı çatışmalar son günlerde arttı. İki gün önce de bölgedeki çatışmalarda iki Pakistan askeri hayatını kaybetmişti.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in Milli Savunma ve Dışişleri Danışmanı Sertac Aziz, Hindistan Dışişleri Bakanı Şusma Savaraj'a mektup yazarak Hindistan'ı protesto etti. Aziz, iki gün önceki olayda iki Pakistan askerinin Hindistan askerlerin açtığı ateşle ölmesinin araştırılıp, sorumluların cezalandırılmasını istedi.

Pakistan ile Hindistan arasında son altı aydır Keşmir bölgesindeki silahlı çatışmalar aralıklarla devam ediyor. Çatışmalarda bugünkü olaydan önce her iki taraftan 22 sivil hayatını kaybetmişti. İngiltere'den 1947 yılında bağımsızlıklarını kazanan Hindistan ve Pakistan, Keşmir nedeniyle 1948, 1965 ve 1971'de savaşa girmişti. Keşmir 1989 yılından bu yana Hindistan işgali altında bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?