banner39

Keşmir'deki Charlie Hebdo eylemlerine müdahale

Keşmir'de Hazreti Peygamber'e hakaret içeren karikatürleri yayınlayan Charlie Hebdo dergisi protesto edildi. Hindistan askerleri protesto yapan Müslümanlara saldırdı

Asya 24.01.2015, 10:47 24.01.2015, 11:13
Keşmir'deki Charlie Hebdo eylemlerine müdahale

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan hükümeti, Paris'te Hazreti Peygamber'e hakaret içeren karikatürleri yayınlayan mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yönelik protestolar nedeniyle Keşmir'in başkenti Srinagar'ın bazı bölgelerinde sokağa çıkma yasağı kararı aldı. Hindistan askerleri Charlie Hebdo'yu protesto eden Keşmirli Müslümanlara biber gazıyla müdahale etti. Hindistan askerlerinin uyarı olarak havaya ateş açtığı da belirtiliyor. Olaylarda herhangi bir can kaybınınj yaşanmadığı belirtiliyor. 

Mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Hazreti Peygamber'e hakaret içeren karikatürleri bölgede yoğun olarak gençlerin katıldığı gösterilerde protesto ediliyor. Keşmirliler, karikatürleri hem İslami inançlara hem de batının Müslüman kimliğine yönelik saldırısı olarak değerlendiriyor.

Hürriyet Cephesi liderleri Syed Ali Shah Geelani ve Ömer Faruk ile Jammu Keşmir Özgürlük Cephesi Başkanı Yasin Malik yaptığı çağrı üzerine, bölgedeki birçok kamu kurumu ve iş yeri hizmet vermiyor.

Hindistan hükümeti bölgedeki protestolar nedeniyle Keşmir'in başkenti Srinagar'ın bazı bölgelerinde sokağa çıkma yasağı uyguladı. Polis, protesto çağrısı yapan Cemmu Keşmir Özgürlük Cephesi Başkanı Malik'i gözaltına aldı. Hürriyet Cephesi'nin 86 yaşındaki lideri Geelani ev hapsinde tutuluyor.

İngiltere'den 1947 yılında bağımsızlıklarını kazanan Hindistan ve Pakistan, Keşmir nedeniyle 1948, 1965 ve 1971'de savaşmıştı. Keşmir 1989 yılından bu yana Hindistan işgali altında bulunuyor. İşgal altındaki Keşmir'de 1989 yılından bu yana meydana gelen çatışmalarda 70 binden fazla insanın hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?