banner39

Keşmir'deki gösterilerde bir çocuk öldü

Keşmir'de Afzal Guru'nun idam yıldönümü nedeniyle düzenlenen gösteriler üzerine sokağa çıkma yasağı ilan edilirken güvenlik güçlerinin müdahalesinde bir çocuk öldü

Asya 10.02.2015, 14:26 10.02.2015, 14:26
Keşmir'deki gösterilerde bir çocuk öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Keşmir'in Hindistan kontrolündeki bölümünde, 2001'de meclise düzenlenen saldırıyla ilgili sorumlu tutulan Keşmirli Afzal Guru'nun 2013'de idam edilmesinin yıl dönümü nedeniyle Srinagar'da sokağa çıkma yasadığı ilan edildi.

Hindistan ordusu, başkent Srinagar bölgesinde sokağa çıkma yasağı ilan etmesine rağmen Keşmirli bazı gruplar protesto düzenledi. Gösterilerde gruptan bazılarının asker ve polise taş atması sonucu gerginlik yaşandı. Polis, grubu dağıtmak için gözyaşartıcı gaz kullandı.

Bu arada, Pattan bölgesindeki Palhalan'da bir çocuk öldü, iki kişi de yaralandı. Çocuğun güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu öldüğü belirtilirken konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı Srinagar sokaklarında üst düzey güvenlik önlemi alan ordu, bazı ana yollarda barikat kurdu. Öte yandan, Keşmir bölgesindeki dükkan, iş yeri, okul ve kamu kurumları hizmet vermedi.

Keşmirlilerin büyük bölümü, Guru'nun haksız yere idam edildiğini düşünüyor. Hindistan'da 2001'de parlamentoya düzenlenen saldırının ardından tutuklanan Guru, 9 Şubat 2013'te idam edilmişti.

Hindistan güvenlik güçleriyle bazı isyancı gruplar arasında 1989'dan beri süren çatışmalarda, çoğu sivil 68 binden fazla kişi hayatını kaybetti. İsyancı örgütler, Keşmir'in ya bağımsızlık statüsüne kavuşmasını ya da Pakistan ile birleşmesini talep ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?