banner39

Keşmir'deki Hint askeri üssünde çatışma: 9 ölü

Hindistan işgali altındaki Cammu Keşmir'de Hint askeri üssündeki çatışmada 9 kişi öldü

Asya 11.02.2018, 14:03 11.02.2018, 17:47
Keşmir'deki Hint askeri üssünde çatışma: 9 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan'ın Cammu Keşmir eyaletinde Hint askerleri ile bağımsızlık yanlısı yerel direnişçiler arasındaki çatışmada 5 asker, 3 saldırgan ve 1 sivilin öldüğü bildirildi.

Bölgenin üst düzey emniyet yetkilisi S.P. Vaid, cumartesi günü direnişçilerin bölgedeki bir Hint askeri üssüne saldırdığını, çıkan silahlı çatışmanın pazar öğlene kadar sürdüğünü belirtti.

Vaid, çatışmada 5 Hint askeri ve 1 sivilin hayatını kaybettiğini, 11 kişinin yaralandığını söyledi.

Askerlerin, üssü militanlardan aşamalı olarak temizlemeye çalıştığını kaydeden Vaid, üsteki militan sayısı hakkında bilgi vermedi.

KEŞMİR'İN ÖZGÜRLÜK ARAYIŞI

İngiltere, 1947'de Hindistan'dan çekilirken, prenslik şeklinde yönetilen Keşmir’i Hindistan ya da Pakistan'la birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Pakistan yerine Hindistan ile birleşmeye karar verdi. Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke, yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da savaşa gitti.

Keşmir'in 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde. Bölgenin yüzde 20'sine ise Çin hakim. Hindistan işgal ettiği bölgeleri "Cammu Keşmir" eyaleti adı altında kendine bağladı. Cammu Keşmir, şu anda Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet durumunda. Pakistan ise kendi kontrolü altındaki Keşmir'e "Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)" ve "Gilgit Baltistan" olarak iki özerk bölge statüsü verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 1948’den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü. Hindistan halk oylamasına sıcak bakmazken Pakistan BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?