banner15

Keşmir'in karanlık günü

Hindistan kutladığı bağımsızlık gümü ; Keşmirliler için işgalin başlangıcı anlamına geliyor.

Keşmir'in karanlık günü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bugün Hindistan'ın bağımsızlık günü. Hindistan bağımsızlığını kutlarken; işgal altındaki Keşmir, katliam ve baskıların sancılarını yaşıyor.

Keşmirliler, Yeni Delhi yönetimine, Hindistan’ın bağımsızlık gününü kutlamayacaklarını açkıkladılar.

Hindistan'ın bağımsızlığını ilamn etmesiyle büyük çoüğunluğu müslüman olan Keşmir BM kararlarına karşın işgal edilmişti. keşmirlilere pakistan yahur Hindistan arasında tercih yapmaları için oylama yapılması kararı hala uygulanmadı. İşgale karşı direnen keşmirliler için de sancılı yıllar başlamış oldu.

Keşmir önde gelen liderinden Mirvaiz Ömer Faruk ve Seyyid Ali Gilanî, “İşgal edilmiş Keşmir topraklarında saldırılar devam ediyor. Hindistan’ın bağımsızlığını kutladığı bugün Keşmirliler için katliamın günüdür,” açıklamasını yaptılar.

Hindistan silahlı kuvvetleri ise Hindistan bağımsızlık günü kutlamalarında gerçekleştirilecek işgal akrşıtı  gösterilere karşı önlem aldı.

SRİNAGAR’DA ‘KARA GÜN’ KUTLAMALARI

Hindistan bağımsızlık gününü kutlarken; Keşmir halkı ‘Kara Gün’ olarak nitelediği bugün için sokaklara indi. Srinagar’ın farklı bölgelerinde gerçekleştirilen protestolara Hindistan silahlı kuvvetleri müdahale etti.

Görgü şahitleri Hindistan yönetimine karşı özgürlük sloganı atan en az 15 kişinin gözaltına alındığını ve çok sayıda yaralı olduğunu dile getirdi.

21 YILIN BİLANÇOSU

Öte yandan, Hindistan İçişleri Bakanı Prasad, Keşmir'de 1990 senesinden beri meydana galen çatışmalarda en az 40 bin kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Prasad, ölenlerin 13 bin 226'sının sivil olduğunu dile getirirken; 5 bin 369'unun asker ve polislerden oluştuğunu sözlerine ekledi.

Bazı insan hakları gözlemcileri ise Presad'ın aksine bölgedeki çatışmalarda en az yüz bin kişinin öldüğünü ifade ediyor.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen protesto gösterileri sırasında Hint güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 110 Keşmirli hayatını kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2011, 12:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35