banner39

Keşmirli direnişçiler Modi'yle koalisyona karşı

Keşmir direnişinin mimarlarından İnkılabi, Keşmir'de yapılan son seçimlerin ardından Keşmirli partilerin kendi aralarına diyalog kurmaları çağrısında bulunurken BJP ile koalisyona karşı çıktığını söyledi

Asya 31.01.2015, 13:13 31.01.2015, 13:53
Keşmirli direnişçiler Modi'yle koalisyona karşı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Keşmir'de Hindistan işgaline karşı verilen mücadelenin önde gelen isimlerinden Muhammed Azam İnkılabi, Keşmirli partilerin kendi aralarında diyalog kurmaları çağrısında bulundu. İnkılabi seçimin ardından, Hindistan'da iktidarda olan Bharatiya Janata Partisi (BJP) ile koalisyon söylentilerinin gündeme gelmesini de eleştirdi. İnkılabi, BJP ile koalisyon kurulmasının Keşmirlileri incitecek bir adım olacağını söyledi. 

Merkezi Keşmir'in Pakistan tarafında kalan kısmı Muzafferabad bölgesinde olan Birleşik Cihad Konseyi'nin (UJC) kurucu başkanı olan İnkılabi, Keşmir'de yapılan meclis seçimlerini değerlendirdi. 

İnkılabi, hiçbir partinin tek başına hükümeti kuracak çoğunluğu elde edemediği seçimlerin ardından Keşmir'deki yerel hükümeti kurmak için Keşmirli partilerin diyalog yapmaları çağrısında bulundu. 

BJP'NİN KENDİ AJANDASI VAR

İnkılabi, Keşmir'deki partilerin hükümeti kurmak için Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin başında bulunduğu BJP ile koalisyon oluşturmasına karşı olduğunu söyledi. İnkılabi, Keşmirli partilerin kendi aralarında diyalog oluşturarak hükümeti kurmalarını ve Keşmir'in yerel yapısının korunmasını istedi. 

BJP'nin kendi ajandası var diyen İnkılabi, BJP'nin Hindistan anayasasında Keşmir'in statüsünü belirleyen 370'inci maddeyi değiştirmek istediğini söyledi. Hindistan Anayasası'nın 370'inci maddesi, Cemmu ve Keşmir bölgelerine, Hindistan'ın diğer eyaletlerinden farklı bir statü veriyor. Bu statü, vatandaşlık, mülk edinme ve temel hakları kapsıyor. Hindistan'ın başka bölgelerinden kimse Cemmu ve Keşmir bölgelerinden mülk satın alamıyor. 

KEŞMİR MECLİSİNDEKİ SANDALYE DAĞILIMI

İnkılabi'nin açıklamaları Keşmir'de hükümet kurma çalışmalarının başarısızlığa uğramasının ardından geldi. Keşmir'de hükümetin kurma çalışmalarının şu an için askıda kaldığı ifade ediliyor. 

Keşmir'de yapılan seçimlerin ardından yerel meclisteki sandalye dağılımı şöyle; Halkın Demokratik Partisi (PDP) 28 sandalye, BJP 25 sandalye, Ulusal Konferans Partisi 15 sandalye, Kongre Partisi 12 sandalye, bağımsızlar 7 sandalye. 

Keşmir meclisinde toplam 87 sandalye bulunuyor. Müslümanların önemli bir bölümünün boykot ettiği seçimlere katılım yüzde 65 oranında gerçekleşmişti. Buna rağmen seçimlerin galibi Müslümanlar olmuştu. Ancak kazanılan sandalye oranı tek başına hükümeti kurmak için yetmiyor. 

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü