banner15

Keşmirli göstericiler ve direnişçiler Hint polisi ile çatıştı

Srinagar'da Hindistan karşıtı gösteri sırasında Hint polisinin göz yaşartıcı gaz sıkması ile artan gerilim çatışmaya dönüştü

Keşmirli göstericiler ve direnişçiler Hint polisi ile çatıştı

Hindistan işgali altındaki Cammu Keşmir'de bu sabah çatışma yaşandı.

Polis, ihbar üzerine Srinagar şehrinde bir semti güvenlik çemberine alan güvenlik güçleri ile direnişçiler arasında çıkan ve yarım saat süren çatışmada 2 direnişçi ve 1 polisin öldüğünü belirtti. Çatışmada 3 emniyet yetkilisinin de yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

Çatışmanın ardından Srinagar'ın bazı mahallelerinde düzenlenen Hindistan karşıtı protestolara polis, göz yaşartıcı gaz ve bilye atarlarla müdahale etti.

Polisin, olaylar sırasında görüntü alan gazetecilere de müdahale ettiği belirtildi. 

İnternet erişiminin askıya alındığı bölgede, eğitime ara verildi.

Polis teşkilatı, askerlerin Srinagar 'daki bir mahalleden çıkıp sivillerin evine saklanan birtakım isyancıların bulunduğunu belirttikten sonra Çarşamba günü erken saatlerde çatıışma başladı. Silahlı çatışma yaklaşık yarım saat sürdü, ancak polis her iki taraftaki kayıplar hakkında bilgi vermeyi reddetti.

Yerel bölge sakinleri, çatışmalar sırasında yüksek sesli patlamalar duyduklarını söyledi.

Hindistan karşıtı protestolar ve çatışmalar Srinagar şehir merkezinde çeşitli yerlerde patlak verdi. Göstericiler ve isyancılar dayanışma içinde polis ve paramiliter askerlere taş atarak karşılık verdi.

Hükümet güçleri protestocuları durdurmak için göz yaşartıcı gaz sıktı.

Yetkililer, anti-Hindistan protestolarının örgütlenmesini zorlaştırmak için mücadele sırasında rutin olarak olduğu gibi cep telefonlarında internet dahil olmak üzere iletişimi kısıtladı.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 12:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35